banner23

banner26

banner24

banner25

Doğu Avrupa ülkelerinden Rusya’ya eleştiri

9 Doğu Avrupa ülkesinin liderleri Rusya’nın uluslararası arenadaki agresif tavırlarına karşı eleştiri metni yayınladı.

GÜNDEM 11.05.2021, 21:17
Doğu Avrupa ülkelerinden Rusya’ya eleştiri
banner34

Eleştiri metninde, Rusya’nın hem NATO ülkelerinin sınır bölgelerinde hem de son zamanlarda Karadeniz’de Ukrayna’ya karşı tutumunun son derece saldırgan olduğu belirtilirken, Atlantik Paktı üyelerine ciddi bir tehdit teşkil ettiği vurgulandı.

Interfaks’ın haberinde, yapılan açıklamanın Macaristan, Bulgaristan, Slovakya, Çekya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya liderleri tarafından imzalandığı bilgisi yer alırken, metinde Çekya ile son zamanlarda gerilen ilişkilere ayrı bir parantez açıldı. Moskova-Prag hattında ilişkiler, Çekya’nın 2014 yılında Vrbetica'daki bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamanın sorumlusu olarak Rus özel servislerini göstermesini takiben bozulmaya başlamıştı. 17 Nisan’da Çekya 18 Rus diplomatı sınırdışı ederken; Rusya’nın cevabı 20 Çek büyükelçiliği çalışanını persona non grata ilan etmek şeklinde oldu. Ardından Bulgar savcılığı, bir Rus diplomatın ülkede gerçekleşen 4 silah fabrikası patlamasında payı olduğu kararını verdi ve bahsi geçen diplomat da sınırdışı edildi.

Öte yandan G-7 ülkelerinin dışişleri başkanları 5 Mayıs’ta Rus askerlerinin Ukrayna sınırından çekilmesi yönünde çağrıda bulunmuş ve ABD bölgedeki Rus askerlerinin sayısının 2014’ten beri en yüksek seviyede olduğunu açıklamıştı.

22°
parçalı az bulutlu