banner23

banner24

Doğu Pasifik'te Rus ve Çin savaş gemileri ilk kez ortak devriye yaptı

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ve Çin donanmalarına ait savaş gemilerinin 17-23 Ekim tarihlerinde ilk kez Batı Pasifik'te ortak devriye gerçekleştirdiklerini duyurdu.

GÜNDEM 25.10.2021, 11:39
Doğu Pasifik'te Rus ve Çin savaş gemileri ilk kez ortak devriye yaptı
banner46

Rus ve Çin donanmaları, ilk defa Batı Pasifik'te ortak devriye gerçekleştirdi. 

Sputnik'in haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ortak devriyeye Rus Pasifik Filosu'na ait ölçüm kompleksi gemisi "Mareşal Kırilov", büyük denizaltısavar gemileri "Amiral Tributs" ve "Amiral Panteleev"in dışında, Tsıdenjapov ve Gromkiy korvetleri katılırken; Çin Donanmasından "Kun Ming" ve "Nan Chang" destroyerleri, "Binh Zhou" ve "Liu Zhou" korvetleri ile "Dun Ping Hu" entegre tedarik gemisinin dahil olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Rus ve Çinli denizcilerin ortak taktik manevralar gerçekleştirdiklerine, iki ülkenin gemilerinin bin 700'den fazla deniz mili (3,1 bin km'den fazla) yol kat ettiği ve devriye kapsamında bir grup geminin ilk kez Sangar Boğazı'nı geçtiği ifade edildi.

Bakanlık, ortak devriyelerde; Rusya ve Çin bayraklarının gösterilmesinin, Asya-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarın sürdürülmesinin, iki ülkenin deniz ekonomik faaliyetleri alanındaki tesislerinin korunmasının amaçlandığını belirtti.

Ağustos ayında Çin’in Qingtongxia eğitim sahasında düzenlenen ortak tatbikata Rusya ve Çin’den 10 bin askeri personelin dışında 200 zırhlı araç, 90 topçu silahı, 100'den fazla uçak ve helikopter katılmıştı.

banner34
15°
parçalı bulutlu