banner24

Doğu Türkistan Platformu'ndan “Şaka Değil, Soykırım” sergisi

Çin'de toplama kamplarında çeşitli işkenceler gören Uygur Türkleri'nin sessiz çığlıkları, Beyazıt Meydanı'nda “Şaka Değil, Soykırım” adı altında bir fotoğraf sergisiyle dünyaya duyuruldu.

GÜNDEM 01.04.2021, 12:00
Doğu Türkistan Platformu'ndan “Şaka Değil, Soykırım” sergisi

Doğu Türkistan Platformu, Çin tarafından alıkonulan milyonlarca Uygur Türkünün sesini duyurmak için “Şaka Değil Soykırım” adı altında Beyazıt Meydanı’nda saat 11.00’da bir basın açıklaması yaptı ve fotoğraf sergisi düzenledi.

“Sesimiz bir olsun KAMPLAR KAPATILSIN!” diyen göstericiler ellerinde “Oruç tutmak yasaklandı!”, “Türkiye’ye gitmek yasaklandı!” gibi pankartlarla Beyazıt Meydanı’nı doldurdular.

4 yıl önce 1 Nisan’da kitleler halinde toplama kampına alınan ve bir daha haber alınamayan sayısız Uygur Türkünün serbest bırakılması için İstanbul’un birçok ilçesinde ve Türkiye’nin diğer illerinde de gösteriler yapıldı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı gösteride; Çinli gardiyanların insafına terkedilen Uygur Türkleri’nin, yüz tanıma sistemleriyle adım adım izlenerek son zamanlarda daha da büyük bir zulme maruz kaldığı hatırlatıldı.

BM ve İİT gibi kuruluşlara seslenen göstericiler Türkiye’ye de Çin zulmünün durdurulması konusunda çağrısını yineledi.

Türkiye’de bulunan Uygur Türkleri Çin’de akıbetlerinden haber alamadıkları yakınları için uzun zamandır seslerini duyurmaya çalışıyor.

13°
parçalı az bulutlu