banner23

banner24

Dörtlü görüşmeden Türkiye'nin lehine karar çıktı

İspanya’nın başkenti Madrid’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le gerçekleştirilen dörtlü görüşmenin ardından Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda bir Ortak Bildiriye imza atıldı.

GÜNDEM 29.06.2022, 09:58
Dörtlü görüşmeden Türkiye'nin lehine karar çıktı

İsveç ve Finlandiya, NATO'ya üyeliğinin gerçekleşmesi için teröristlere verdiği destekten geri adım atma kararı aldı.

Türkiye, İsveç, Finlandiya ve NATO yetkililerinin katılımıyla Madrid'de düzenlenen 4'lü zirveden Türkiye lehine karar çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi nedeniyle bulunduğu İspanya’nın başkenti Madrid’de; Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le dörtlü görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrasında; Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında üç ülkenin liderlerinin huzurunda üçlü memorandum imzalandı.

Görüşmede alınan kararlara göre:

  • PKK ve uzantılarıyla tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye’yle tam işbirliği yapılacak.
  • İsveç ve Finlandiya; PYD/YPG ve FETÖ'ye destek vermeme konusunda somut adım atacak.
  • Savunma sanayii alanında ambargo ve kısıtlamalara gidilmeyecek ve iş birliği artırılacak.
  • İsveç ve Finlandiya; terörizmle mücadele ve savunma sanayii konularındaki ulusal mevzuatları ve uygulamaları tadil etmeyi taahhüd etti.
  • Terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele alanında istihbarat paylaşımına ilişkin yapılandırılmış işbirliği mekanizması tesis edilecek.
  • Terör suçluları iade edilecek.
  • PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetleri yasaklanacak ve bunlar soruşturulacak.
  • Türkiye’ye yönelik terör propagandası engellenecek.

Moranduma Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde imza attı.

NATO Zirvesi'nin düzenlendiği Madrid'de IFEMA Fuar Merkezi'ndeki imza törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson katıldı.

Verilen bu karar ile İsveç ve Finlandiya'da yuvalanan terör örgütlerini ise zor günler bekliyor.

banner34