banner23

banner24

Erdoğan ile Miçotakis'ten kritik görüşme

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile basına kapalı olarak görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta Rusya-Ukrayna krizi olmak üzere iki ülke arasındaki mevcut meseleleri ele aldı.

GÜNDEM 13.03.2022, 17:00
Erdoğan ile Miçotakis'ten kritik görüşme

Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşının bitmesi için sürdürdüğü diplomasi trafiği devam ediyor.

Bu kapsamda Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nde saat 14.00 sularında Miçotakis ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası ele alınan meseleler gündeme yansıdı. Buna göre, yapılan 2 saatlik görüşmede Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla değişen Avrupa güvenlik mimarisinde Türkiye ve Yunanistan'ın özel sorumluluk taşıdığına değinildi.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda iki ülke arasında iş birliğinin artmasının ve pozitif gündeme odaklanmanın karşılıklı ve bölgesel faydaları üzerinde durulurken iletişim kanallarının açık tutulması ve ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda; Ege sorunları, azınlık, terörle mücadele ve yasadışı göç gibi meselelerde yol katetmeye ve iki ülke ilişkilerini ileri taşımaya olan inancını koruduğunu kaydetti.

Erdoğan Miçotakis'i yolcu etmesinin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yine Rusya-Ukrayna savaşının bir an önce bitmesine yönelik bir görüş alışverişinde bulundu.

banner34