banner23

banner26

banner24

Erdoğan: Savunma sanayinde yerli üretimi yüzde 70'e çıkardık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "savunma sanayinin yerli ve milliği yüzde 20'yken biz bunu yüzde 70'lere çıkardık. İHA'larla, SİHA'larla gerek içerde, gerek Suriye'nin kuzeyinde, gerek barış pınarı harekatında çok ciddi mücadeleler veriyoruz." dedi.

GÜNDEM 07.08.2020, 15:12
Erdoğan: Savunma sanayinde yerli üretimi yüzde 70'e çıkardık
banner34

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'da kıldığı Cuma namazının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayii ve SİHA'lar hakkında çok önemli demeçler verdi.

Erdoğan, Savunma Sanayii de gelinen yerlilik seviyesini ve Suriye'nin kuzeyi ile Barış Pınarı Harekatı'nda kullanılan İHA ve SİHA'ların etkisinden bahsetti. 

"Savunma sanayinde yerli ve milliliği yüzde 70'e çıkardık"

"Türkiye'de 17 yıl önce terörle verilen mücadeleyi bir düşünün. Ve bu terörle mücadelede 17-18 yıl önce neredeydik. Bugün neredeyiz? E terörle mücadele ücretsiz yapılmıyor. Ciddi manada harcamalarımız oluyor. Savunma Sanayiinde çok ciddi harcamalar yaptık mı? Yaptık. Bizim savunma sanayinde düşünün, yerli milli de yüzde 20'yken biz bunu yüzde 70'lere çıkardık. İHA'larla, SİHA'larla gerek içerde, gerek Suriye'nin kuzeyinde, gerek barış pınarı harekatında çok ciddi mücadeleler veriyoruz. Biz Libya'ya zevk için gitmedik. Libyalı kardeşlerimiz, özellikle Türkiye'yi davet ettiler. Orada da bizim kendi askerimiz var, aynı şekilde yine dost kardeşlerimiz var. Şu anda orada da bu mücadele sürüyor. Bu mücadeleyi de onurlu bir şekilde sürdürüyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasında yapılan anlaşma hakkında da konuştu. Erdoğan, Yunanistan ile Mısır'ın arasında yapılan anlaşmanın kıymet-i harbiyesi olmadığını söyledi.

"Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymet-i harbiyesi yok"

"Şimdi Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymet-i harbiyesi yok. Niye yok? Şimdi bir defa buralara baktığımız zaman özellikle Yunanistan'ın yani Libya ile ilgili olarak buradaki kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı? Ne işi var orada? Mısır'ın bir alakası var mı? Yok. Biz Libya ile böyle bir anlaşmayı yaptıktan sonra bunların hepsi bunların üzerine atladılar. Şimdi bize oralardan gelen bilgiler de, "biz bunu size karşı yapmış değiliz" gibi bilgileri de bize yansıtıyorlar. Olsa da olmasa da biz şu anda Libya'yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz."

24°
parçalı az bulutlu