banner23

banner26

banner24

banner25

Erdoğan: Taliban, Kabil Havalimanı'nın işletilmesini teklif etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'ndaki basın açıklamasında Afganistan'da yaşanan patlama gibi gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDEM 27.08.2021, 10:42
Erdoğan: Taliban, Kabil Havalimanı'nın işletilmesini teklif etti
banner34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın açıklamasındaki gündeminde Bosna Hersek ve Karadağ ziyareti, Kabil'deki terör saldırısı ve Afganistan'daki Türk vatandaşlarının tahliyesi vardı.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'in çok kültürlü yapısıyla güvenlik, istikrar ve kalkınmasına Türkiye'nin büyük önem verdiği Balkan coğrafyasının kilit bir ülkesi olduğunu söyledi. Erdoğan, "Ziyaretimizde iş birliğimizi daha da ilerletebilmek için birlikte atabileceğimiz adımları da görüşme fırsatını bulacağız." dedi ve sözlerine şunları ekledi "Dost ve müttefik Karadağ'a ilk resmi ziyaretimi gerçekleştirecek olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum."

Kabil'deki terör saldırısı

Erdoğan, Dün Kabil'de gerçekleştirilen ve 90 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan terör saldırısını lanetlediğini ve kınadığını dile getirdi. Erdoğan açıklamasının devamında "Felaketi DEAŞ üstlendi. DEAŞ'ın böyle bir süreçte bu adımı atması bölgede ve dünyada nasıl tehlikeli bir örgüt olduğunu ortaya koyuyor." ifadelerine yer verdi.

Öncelik Türk vatandaşlarının tahliyesi

Türkiye'nin Afgan halkının barışına, huzuruna 20 yıldır önemli katkılar sağladığını söyleyen Erdoğan, "Afganistan'da önceliğimiz vatandaşlarımızın tahliyesidir. Afganistan'daki Türk Silahlı Kuvvetleri personelimizin tahliyesi devam ediyor. Bu konuda ilgili birimlerimiz en ufak bir rehavete kapılmadan bu adımları atıyor. Kurumlarımız, bu sürecin yakın takipçisi. Tahliyeleri en kısa zamanda ve en hızlı şekilde tamamlayacağız." şeklinde bir açıklama yaptı.

Taliban Türkiye'ye Kabil Havalimanı'nın işletilmesini teklif etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bizim, kiminle nerede, ne zaman, ne gibi görüşmeler yapacağımız için kimseden izin almak gibi bir lüksümüz de yoktur. Gerektiğinde görüşme olabilir. Taliban'la Büyükelçiliğimizde 3,5 saat süren bir görüşme yapıldı. Gerekirse burada yine bu tür görüşmeleri yapma fırsatımız olacak. Taliban bize Kabil Havalimanı'nın işletilmesini teklif etti. Henüz verilmiş bir kararımız yok."

14°
açık