banner23

banner24

Fas'ın İstiklal Partisi'nden İspanya'daki adaları geri alma çağrısı

Fas'ın muhalefet partilerinden biri olan İstiklal Partisi'nin Grup Başkanı Nureddin Midyan, İspanya yönetimine bağlı Ceuta (Sebte), Melilla ve Akdeniz'deki adaların geri verilmesi çağrısında bulunarak bu konuyu gündeme getirmenin zamanının geldiğini söyledi.

GÜNDEM 04.06.2021, 11:40
Fas'ın İstiklal Partisi'nden İspanya'daki adaları geri alma çağrısı

Fas'ın muhalefet partilerinden İstiklal Partisi Grup Başkanı, İspanya idaresindeki Ceuta (Sebte), Melilla ve Akdeniz'de işgal altındaki adaları geri alma zamanının geldiğini belirtti.

İstiklal Partisi’nin (ülkenin en eski partisi) Grup Başkanı Nureddin Midyan İspanya'ya bağlı adaların geri alınması gerektiği çağrısını Tetuan Hukukçu Vakfı’nın düzenlediği sanal sempozyumda yaptı.

Popüler Arap gazetelerinden biri olan Alquds Alarabi'nin internet sitesinde yer alan habere göre, Medyen yaptığı çağrıda "İstiklal Partisi olarak bizler, işgal altındaki Ceuta ve Melilla'yı, Caferi adalarını ve bunlarla bağlantılı (Akdeniz'deki) adaları geri alma zamanının geldiğini teyit ediyoruz." ifadelerine yer verdi. Midyan, İspanya'nın Fas'la olan ilişkilerini ve politikasını gözden geçirmesi ve Batı Sahra üzerindeki Fas egemenliğini tanıması gerektiğini ifade etti.

Midyan, İspanya'nın Ceuta'ya geçen Faslılara karşı uyguladığı insanlık dışı muameleyi eleştirdi. "Bu göçmenler, başka bir yere değil kendi ülke topraklarına girmiştir." diyen Midyan, İspanya'nın söz konusu topraklar üzerindeki varlığını "işgal" olarak nitelendirdi.

Batı Sahra meselesinden dolayı son dönemlerde büyük gerginliklere sahne olan Madrid- Rabat ilişkileri, İspanya'daki sol koalisyon hükümetinin ayrılıkçı Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali'yi, yakalandığı Kovid-19'dan dolayı tedavi görmesi için 21 Nisan'da gizlice ülkeye getirip Logrono kentindeki bir hastaneye kaldırmasıyla diplomatik krize dönüşmüştü. 

İki ülke arasındaki diplomatik kriz, Gali'nin İspanya'ya gelişi ve ardından Fas'tan İspanya'ya doğru düzensiz göçmen akınıyla daha da derinleşmişti.

Faslı göçmenlerin 17 Mayıs saat 02.00'de başlattıkları ve Fas yönetiminin göz yumduğu düzensiz göç akınıyla Ceuta kentinin kuzey (Benzu) ve güney (Tarajal sahili) sınırlarından yüzerek ya da yürüyerek iki günde 8 binden fazla kişi İspanya'ya geçmişti.
 

banner34