banner23

banner26

banner24

banner25

Filipinler, ABD ile beraber yapılacak tatbikata katılmayacak

Filipinler Güney Çin Denizi'nde gerçekleşecek donanma tatbikatına, Çin’i “kışkırtmamak” için dahil olmayacak.

GÜNDEM 12.02.2021, 11:01
Filipinler, ABD ile beraber yapılacak tatbikata katılmayacak
banner34

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana yaptığı açıklamada, Çin’in çağrılarının ardından, sınır tartışmalarının sürdüğü Güney Çin Denizi bölgesinde Filipinler’in donanma tatbikatına katılmayacağını ifade etti.

ABS-CBN haber sitesinde yer alan haberde, Filipinler Savunma Bakanı tarafından yapılan, Filipinler’in neden tatbikata katılmayacağı hakkındaki açıklamaya yer verildi. Bakan, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerle birlikte gerçekleştirilecek tatbikata katılım gösterilememesine temel sebep olarak yeterli ekipmanın bulunmayışını gösterdi. Firkateynlere veya diğer türde gemilere sahip olsalar da bunların silahsız vaziyette olduklarını belirtti. Açıklamalarının devamında Bakan, Çin tarafından izlendiklerini ve Çin’in kışkırtılması durumunda kendilerinin Çin yönetimince yapılacak birçok muameleyle karşı karşıya kalabileceklerini ifade etti.

Lorenzana, ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Güney Çin Denizi'nde herhangi bir yanlış anlaşılma veya hatanın olmasını istemediklerini, çünkü olası bir çatışma durumunda çatışmanın tam ortasında yer alma ihtimallerinin bulunduğunu söylediği belirtildi.

Öte yandan Bakan, Çin’in ya da bir başka devletin gönlünü almak/yatıştırmak türünde bir faaliyet içerisinde olmadıklarını, bölgenin tümünde yer alan ülkeler ile aralarındaki ilişkileri geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Bakan açıklamasına, Çin ile ilişkilerinin her zaman samimi ve dostane olmasının yanı sıra iki ülke arasında özellikle ticaret olmak üzere birçok konuda etkileşim bulunduğuna dikkat çekerek bu hususta karışıklık olmasını istemediklerini ekledi.

27°
parçalı az bulutlu