banner23

banner24

Filipinler deniz tatbikatlarına devam ediyor

Filipinler, Güney Çin Denizindeki Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde deniz tatbikatlarına devam edeceği açıklamasında bulundu.

GÜNDEM 04.05.2021, 12:53
Filipinler deniz tatbikatlarına devam ediyor

Filipinler’in Güney Çin Denizi'ndeki deniz tatbikatlarına devam edeceğini açıklamasından sonra Çinli yetkililer bu kararı anlaşmazlıkları tırmandırabilecek bir gelişme olarak yorumladı.

Indian Defense News sitesinde yer alan haberde, Filipinler’in Güney Çin Denizi bölgesinde uygulanmakta olan deniz tatbikatlarına ilişkin kararlarına yer verildi. Filipinler Sahil Güvenlik ve Balıkçılık Bürosu, Çinli teknelerin varlığına karşı bölgedeki varlıklarını artırarak geçen ay deniz tatbikatlarına başladı. Ancak bu tür kararlar alınmaya devam etse de Çin, Güney Çin Denizi bölgesinin neredeyse tamamında hak iddia etmeye devam ediyor.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana tarafından yapılan açıklamada, Filipinler Sahil Güvenlik kuvvetlerinin Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerine devam edeceği ve Filipinler hükümetinin söz konusu olaya ilişkin benimsenen tutumda tereddüt etmeyeceği ifade edildi. İki ülke yönetimi arasında dostane ilişkiler bulunsa da Filipinler Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisinde Çinli gemilerin varlığını devam ettirmesi gerilimlerin yeniden artmasına sebep olarak değerlendiriliyor.

banner34