banner23

banner26

banner24

banner25

Filistin Dışişleri Bakanlığı ve FKÖ'den İsrail'in yerleşimci politikasına tepki

Filistin Dışişleri Bakanlığı ve Filistin Kurtuluş Örgütü; Filistinlileri evlerinden eden İsrail'in yerleşimci politikaları hakkında açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 21.06.2021, 10:00
Filistin Dışişleri Bakanlığı ve FKÖ'den İsrail'in yerleşimci politikasına tepki
banner34

İsrail'in yıllarca işgallerde bulunarak Filistin halkının topraklarını ele geçirmesi karşısında tepkiler dinmiyor. Son açıklama Filistin Kurtuluş Örgütü ve Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

Şarkul Avat'ın haberine göre Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yaptığı açıklamada, İsrail'de iktidardaki sağ cephe ile muhalefet sağı arasındaki yerleşim projesini geliştirmek için yasa ve hizmet çıkarma yarışı konusunda uyarıda bulundu. 

FKÖ’nün Toprakları Savunma ve İskana Direnme Ulusal Ofisi tarafından yapılan basın açıklamasında, İsrail'de yeni hükümetin kurulmasının ardından yerleşim, ilhak ve işgal projesi için kimin daha fazla hizmet edeceği konusunda rekabetin arttığına dikkat çekti.

Ofis, Batı Şeria'daki 70 ileri karakolu içeren ve sözde ‘gençlerin yerleşimini’ meşrulaştıran yasanın İsrail meclisine sunulmasının tehlike olabileceği konusunda uyarıda bulunarak İsrail'in yeni Başbakanı Naftali Bennett hükümetinin geçen pazar meclisteki güvenoyu oturumu sırasında Batı Şeria'daki C Bölgesi'ndeki yerleşimleri güçlendirmek ve güvenlik korumasını artırmak için çalışacağına dair açıklamasına atıfta bulundu.

 

Yerleşim politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını, Filistinlilerin bina inşasını engelleme, izleme ve sınırlama yükümlülüğünün devam ettiğini vurgulayan Bennett hükümeti tarafından “Hükümetin yeni vizyonunu sınırlandıran söz konusu iki madde hakkında liderlerinin açıklamalarında, manda yönetiminin artık ne bir ilhak sürecine ne de Filistinlilerle bir yerleşim sürecine tanık olmayacağı ve dolayısıyla mevcut yerleşim inşa etme politikalarının sürdürüleceği vaad edilmektedir.” açıklaması yapıldı.

Açıklamanın devamında, İsrail'in Nablus'un güneyindeki Celud köyü arazisine kurduğu Shivut Rachel yerleşimine 534 yeni yerleşim birimi ekleyerek genişletme planına dikkat çekildi. Planın 376 dönümlük Filistin arazisi üzerine yeni yerleşim birimleri inşa etmeye ve yerleşimin işgal ettiği arazi alanını genişletmeye dayandığı belirtildi. İsrail'in resmî kaynakları ise söz konusu plan hakkında yorum yapmadı.

Filistin Dışişleri tarafından yapılan açıklamada ise, “İsrail işgaline yönelik uluslararası sessizliğin, Filistin sorununa ilişkin Birleşmiş Milletler kararlarının uygulanmamasının, Güvenlik Konseyi'nin küresel ve bölgesel meseleleri ve çatışmaları halkımızın hakları pahasına kararlar ele alırken izlediği çifte standart politikasının bir sonucu olarak halkımız bunun bedelini hayatları ve gelecekleriyle ödemektedir.” denildi.

Bakanlık, İsrail medyasına sızan bilgilere göre ABD tarafından verilen güvene dayalı olarak “İşgal suçlarının devam etmesi, yerleşim yerlerinin derinleşmesi ve genişlemesi sonucunda halkımız ağır bir bedel ödedi. Yeni işgal hükümetine kalma ve rahatsız edilmeme fırsatı verme bahanesiyle bu bedeli ödemeye de devam ediyor. Bir hükümetin yokluğunda ve yeni bir hükümetin getirilmemesi sonucunda Filistin halkımız bizzat bedel ödemeye devam ediyor.” dedi.

İşgalci ve siyonist yerleşimler sona ermedikçe tüm İsrail hükümetleri işgal hükümetleridir ifadelerini kullanan Dışişleri Bakanlığı, "Uluslararası olarak yapılması gereken, halkımızın başına gelen bu tarihi adaletsizliğe bir son vermek için önlemler almaktır. Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın başlattığı girişime göre, siyasi hareketin 1967'den beri işgal edilen Filistin topraklarındaki işgal ve yerleşime son vermesi, halkımızın barışının sağlanması şartıyla, uluslararası bir barış konferansının toplanmasını hızlandırmak ve başta başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devletin kurulması olmak üzere halkımızın adil ve meşru haklarını kullanmasını sağlamaktır.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı, “İşgal güçlerinin, yerleşimleri reddeden barışçıl yürüyüşlere katılan sivillere karşı uyguladığı acımasız baskı ve şiddeti, Filistin topraklarının işgali ve yerleşimcilerin halkımıza, köylerine ve kasabalarına yönelik sürekli saldırılarını kınıyoruz.” açıklamasında bulundu.

23°
açık