banner23

banner24

Filistin lideri Mahmud Abbas'tan İsrail'e açık mesaj

Filistin lideri Abbas, işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesi için İsrail'e bir yıl süre verdiklerini, bu süre içinde Filistin topraklarından çekilmedikleri halde İsrail'i tanımayacaklarını ve tek devletli çözümün kaçınılmaz olacağını söyledi.

GÜNDEM 25.09.2021, 15:51
Filistin lideri Mahmud Abbas'tan İsrail'e açık mesaj

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Filistin topraklarını bir yıl içinde terk etmesi için İsrail'e ültimatom verdi.

DW Türkçe'nin haberine göre Mahmud Abbas, beklenmeyen sertlikteki konuşmasında, Filistin'i terk etmemesi halinde İsrail'i, varlığını tanımamakla tehdit etti.

1993 yılında Oslo'da yürütülen Ortadoğu barış süreci kapsamında Filistin, İsrail'in varlığını tanımıştı. İsrail'in aksine Ortadoğu'da iki devletli bir çözümden yana olan Abbas, konuşmasında İsrail'i "apartheid" ve "etnik temizlik" yapmakla suçladı.

"Tek devlet kaçınılmaz olur"

Yaptığı konuşmasında "İsrailli işgalci yetkililer, bugün olduğu gibi bir apartheid devletini güçlendirmeyi sürdürürse, bu duruma ne Filistin halkı ne de dünya hoşgörü gösterecektir." diyen Abbas, "Sahadaki koşullar, tarihi Filistin toprakları üzerinde, bir devlet içinde, herkes için eşit ve tam siyasi hakları kaçınılmaz olarak dayatacaktır." ifadelerine yer verdi. 

Bazı İsrailli ve Filistinli aktivistlerin sıcak baktığı tek devlet çözümü, İsrail ve Yahudiler için yolun sonu anlamına geliyor.

İsrail ile nihai sınırlar konusunda müzakerelere hazır olduklarını kaydeden Filistin lideri, ancak İsrail'in 1967 savaşında Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te ele geçirdiği topraklardan çekilmemesi halinde, "Neden 1967 sınırlarına göre İsrail'i tanımaya devam edilmeli?" sorusunu yöneltti.

banner34