Filistinlilerden İsrail’le güvenlik iş birliğinin yeniden başlamasına tepki

Filistinliler, Filistin yönetiminin İsrail'le güvenlik iş birliğine yeniden başlanacağına dair verdikleri kararı kabul etmediklerini duyurdu.

GÜNDEM 18.11.2020, 09:30
Filistinlilerden İsrail’le güvenlik iş birliğinin yeniden başlamasına tepki

Filistinli gruplar, yaptıkları açıklamalarda Filistin yönetiminin söz konusu kararını kınadı ve bu karardan geri adım atması çağrısında bulundu.

Filistin yönetiminin bu kararını kınayan Hamas, bunu ulusal uzlaşı için sarf edilen çabalar ile İsrail’in işgal ve ilhak etme adımlarını normalleştirmesine karşı ve ABD'nin tek taraflı sözde barış planı "Yüzyılın Anlaşması"yla mücadele etme stratejisine vurulmuş bir darbe olarak nitelendirdi.

Bu karar ile Filistinlilerin bütün ulusal değerlerine ve Filistinli grupların genel sekreterlerinin 3 Eylül'de Ramallah ve Beyrut'ta gerçekleştirdiği tarihî toplantılarının sonuçlarına bir darbe vurulduğu ifade edildi. Filistinli gruplar, yönetimi bu karardan vazgeçmeye çağırdı.

Yapılan bu açıklamada, Filistin yönetimine ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden ve diğerlerine güvenmemesi çağrısında bulunuldu.

Filistinli gruplardan ortak açıklama

İslami Cihad Hareketi, konu ile ilgili şöyle bir açıklamada bulundu: "Ulusal ortaklık kurma yönündeki bütün çabalara karşı bir darbe ve ulusal ittifak yerine işgal güçleriyle ittifak".

Ayrıca ABD'ye güvenmeye devam edilmesinin Filistin meselesini tasfiye edecek komploların yolunu açtığına işaret edildi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) tarafından yapılan açıklamada, İsrail'le ilişkilerin yenilenmesiyle Filistin’in uzlaşı çalışmalarının yok edilmek istendiği ifade edildi.

FHKC, yönetimin bu kararını "düşman karşısında acziyetin ve teslim olmanın gerekçesi" olduğunu belirtirken, Filistin halk gruplarını bu karara karşı çıkmaya çağırdı.

Karara tepkiler sürüyor

Filistin Ulusal Girişim Hareketi de Filistin'in, İsrail'le güvenlik iş birliğine yeniden başlamasını kabul etmediklerini vurguladı.

Girişim Hareketi, İsrail'le ilişkilerin yeniden başlamasının ve ulusal birlik ve uzlaşı pahasına anlaşmaları sürdürmenin olumsuz yansımaları konusunda uyardı.

Filistin Halk Partisi ise İsrail'le ilişkilerin 19 Mayıs'tan önceye dönmesini kesinlikle kabul etmiyor.

Partinin siyasi büro üyesi Fehmi Şahin, yaptığı açıklamada, söz konusu karar ile siyasi duruma ve Filistin'in iç cephesine zarar verebilir.

Şahin, bu kararın Filistin halkı için yeni bir başarısızlık ve hayal kırıklığı olacağını kaydetti.

Filistin yönetimi, dün yaptığı açıklamada, İsrail'le güvenlik iş birliğine yeniden başlayacağını duyurmuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 19 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planının ardından Filistin yönetimi ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ), İsrail ve ABD ile imzaladığı güvenlik dahil tüm anlaşmalardan çekildiğini bildirmişti.

Kaynak: AA
15°
açık