banner23

banner26

banner24

Forbes: ABD, Rus filolarını imha için prova hazırlığına başladı

ABD basını, ABD Hava Kuvvetleri'nin yeni temel görevinin Rusya'nın Baltık ve Karadeniz filolarını yok etmek olduğunu ileri sürdü.

GÜNDEM 29.10.2021, 16:30
Forbes: ABD, Rus filolarını imha için prova hazırlığına başladı
banner34

ABD'nin prestijli dergilerinden Forbes, ABD Hava Kuvvetleri'ne dair iddialı bir detaya yer verdi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Forbes dergisi, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait B-1 Lancer bombardıman uçaklarının Rusya'nın Baltık ve Karadeniz filolarının imhasını öngören yeni ana görevler icra etmek için provalara başladığını iddia etti.

Haberin devamında, 4 B-1 Lancer'ın ekim başında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait Fairford hava üssüne intikal ettirildiğinden, uçaklardan ikisinin 19 Ekim'de Karadeniz'de 12 saat boyunca görev yaptığından ve Polonya, Romanya ve Kanada'nın, uçaklarını B-1'e refakat etmeleri için havalandırdığından bahsedildi. 

Haberde ayrıca, 2 B-1 Lancer bombardıman uçağının Rusya'nın Baltık Filosu'na 48 uzun menzilli gemisavar füzesi (LRASM) fırlatabileceği ve uçağın tüm filoyu tek seferde batırıp ABD ve müttefiklerinin bölgedeki gemilerine yönelik ana tehdidi ortadan kaldırmasına yeterli olabileceği kaydedilirken LRASM füzelerinin uzun menzilli olmasıyla NATO hava sahasından Karadeniz'in herhangi bir noktasındaki Rus gemilerinin vurulabileceği de ifade edildi.

29°
parçalı az bulutlu