banner23

banner24

Fransa, ABD'ye tepki olarak dostluk galasını iptal etti

Fransa, Avustralya'nın denizaltı alımında ABD ve İngiltere tarafından saf dışı bırakılmasının ardından, Washington'da düzenlenecek ABD-Fransa dostluk galasını iptal etme kararı aldı.

GÜNDEM 17.09.2021, 09:48
Fransa, ABD'ye tepki olarak dostluk galasını iptal etti
banner46

Washington'daki Fransız diplomatlar, 16 Eylül'de, Biden yönetiminin Fransa'yı görmezden gelip Avustralya ile 90 milyar dolarlık denizaltı anlaşması yapmasından dolayı ABD ve Fransa arasındaki dostluk ilişkilerini kutlamak için yapılacak gala etkinliğini iptal ettiler.  

Gala etkinliği, ABD'nin bağımsızlık savaşında Fransa Donanması'nın yardımıyla Britanya Kraliyet Donanması'na karşı kazandığı Chesapeake Savaşı'nın 240. yıl dönümünü kutlamak amacıyla düzenlenmişti.

ABD ve İngiltere'nin Avustralya'ya nükleer güçle çalışan bir denizaltı filosu edinmesine yardımcı olması, Avustralya'nın Fransa ile 12 dizel gemi için mevcut bir sözleşmeyi feshetmesine sebep olmuş ve bu durum Fransa tarafından büyük bir öfke ile karşılanmıştı.

Avustralya'nın sözleşmeden vazgeçmesini "sırtlarından bıçaklandıkları" şeklinde ifade eden Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, anlaşmayı eski Başkan Trump'ınki gibi 'tek taraflı, acımasız, öngörülemeyen bir karar' olarak nitelendirdi. 

banner34
18°
az bulutlu