banner23

banner24

Fransa Afrika'daki askeri varlığını güçlendirmek için çalışıyor

Rusya ve Türkiye'ye pastadan pay kaptırmak istemeyen Macron, Fransız varlığını kuvvetlendirmek için Afrika’yı ziyaret ediyor.

GÜNDEM 26.07.2022, 14:58
Fransa Afrika'daki askeri varlığını güçlendirmek için çalışıyor

Fransız lider, Kamerun’un ardından Benin ve Gine-Bissau'yu ziyaret edecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ‘üç uluslu’ Afrika turu kapsamında dün Kamerun’a ulaştı. Macron, ikinci kez cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana kıtaya yaptığı ilk ziyarette Kamerun’un ardından Benin ve Gine-Bissau’yu ziyaret edecek.

Al Sharq'ın haberine göre Fransa Cumhurbaşkanlığı, Macron’un dört gün sürecek Afrika turunun ‘Fransa'nın Afrika Kıtası’yla ilişkisini yenileme sürecine olan bağlılığını’ teyit etmesini sağlayacağını ve Fransa-Afrika ortaklığının ‘hala öncelikli olduğunu’ göz önüne sereceğini bildirdi. 

Fransız Cumhurbaşkanlığı’ndan ziyaretle ilgili yapılan açıklamada, söz konusu Afrika turunun ‘bölgesel ve uluslararası zorlu bir dönemde gerçekleştiği, Sahel Bölgesi’nde hala terör tehdidinin olduğu ve terörün Gine Körfezi’ne doğru yayıldığı’ kaydedildi.

Macron’un Afrika turu kapsamında gerçekleştireceği görüşmelerde, Ukrayna'da yaşanan savaşın yol açtığı gıda krizi ve Avrupa Birliği ve Afrika Birliği arasında tarımsal üretimi artırmak ve gıda güvenliğinin sağlanması için mart ayında başlatılan ‘FARM’ (çiftlik) girişimi de ele alınacak. Fransa bu bağlamda, gıda sorunları yaşayan Afrika ülkelerinde, tarım sektöründe yatırımlar yapılmasını da teşvik edecek.  

Cumhurbaşkanlığı’nın raporunda yer almayan husus ise, Macron'un turunun, Afrika'daki Fransız etkisinin ve nüfuzunun azaldığı bir dönemde gerçekleşiyor olmasıdır. Fransa, Afrika’daki en önemli askeri merkezlerinden olan Mali’den çekilmeye hazırlanıyor. Fransa Afrika’daki askeri güçlerini yeniden yapılandırmayı ve kıtadaki askeri varlıklarını yeniden gözden geçirmeyi planlıyor. 

banner34