banner23

banner26

banner24

Fransa, Mali'nin kuzeyindeki üslerini kapatacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrika'nın güneyinde tehdidin arttığını ve artan tehdide yönelik kuzeydeki Fransız askeri gücünün azaltılması yönünde bir düzenleme yapılacağını söyledi.

GÜNDEM 11.07.2021, 11:41
Fransa, Mali'nin kuzeyindeki üslerini kapatacak
banner34

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 5 Batı Afrika ülkesi lideriyle gerçekleştirdiği görüşmelerinin ardından basına yaptığı açıklamada, Mali'nin kuzeyindeki Fransız üslerinin yıl sonu gelmeden kapatılmaya başlanacağını duyurdu.

The Defense Post tarafından yapılan habere göre Macron, "Bu bölümlerin kapatılması 2021'in ikinci yarısında başlayacak ve 2022'nin başlarında tamamlanacak." ifadelerini kullandı.

Macron geçen ay, El Kaide ve DEAŞ ile bağlantılı güçlerle mücadeleye yardım eden Sahel'deki 5 bin 300 kişilik Barkhane gücünün coğunun geri çekileceğini duyurmuştu. Ancak Fransa Cumhurbaşkanı G5 ülkeleri için uzun vadeli ortak olarak kalınacağı konusunda ısrar etti.

Macron, Nijer Devlet Başkanı ile düzenlediği basın toplantısında, "Düşmanlarımız, tehditlerini yalnızca Sahel'e değil, tüm Batı Afrika'ya yaymak için toprak hırslarından vazgeçtiler. Maalesef bu saldırı, tüm Gine Körfezi ülkeleri üzerinde artan baskı anlamına geliyor." şeklinde konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ayrıca, "Güneydeki bu yayılmayı durdurmak için ihtiyaç doğrultusunda kendimizi yeniden düzenleyeceğiz ve bu, kuzeydeki askeri ayak izimizin azalmasına yol açacaktır." dedi.

25°
açık