banner23

banner26

banner24

banner25

Fransa'nın Rennes kentinde camii duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldı

Fransa'nın Rennes kentinde bulunan İbni Sina Camii'nin duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldı.

GÜNDEM 11.04.2021, 16:16
Fransa'nın Rennes kentinde camii duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldı
banner34

Fransa'da tepkilere yol açan İslam düşmanlığı hız kesmeden devam ediyor.

Fransız basınındaki haberlerde, Rennes'deki camiinin duvarına İslam karşıtı yazıların yazılmasına ve haç çizilmesine ilişkin soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Rennes'deki camiinin duvarına birçok İslam karşıtı yazı yazılması kabul edilemez. Ülkedeki tüm Müslümanlar ile dayanışma içerisindeyim." ifadesini kullandı.

Darmanin, bugün camii ziyaretinde bulunacağı kaydetti.

Rennes Belediye Başkanı Nathalie Appere de bu olayların Fransa ve Rennes'de yeri bulunmadığını vurgulayarak, camii cemaatine desteğini dile getirdi.

Fransa İslam Konseyi (CFCM) ve Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesinden (CCMTF) yapılan ayrı ayrı açıklamalarda, camiinin duvarına İslam karşıtı yazılar yazılması şiddetle kınandı.

Camiinin inşaatı için maddi yardım yapan belediyeye tepki

Camiinin duvarına yazılan yazılardan biri "EELV=Hain" oldu.

Bunun, Fransa İslam Toplumu Milli Görüşe (CIMG) bağlı Eyüp Sultan Camii'nin inşaatı için para yardımı kararı alan Yeşiller Partisine (EELV) yönelik bir tepki olduğu belirtildi.

Yeşiller Partisinden (EELV) olan Strasbourg Belediyesi, kentte yapımı devam eden Eyüp Sultan Camii'nin inşaatı için 2 milyon 563 bin 999 avro yardım kararı almıştı.

Darmanin, yaptığı açıklamada, belediyenin kararına tepki göstererek, "Strasbourg Belediyesi, 'Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü'nü imzalamayı reddeden ve siyasî İslam'ı savunan bir federasyon tarafından desteklenen bir camii finanse ediyor. Umarım bir an önce herkes gözlerini açar, ayrılıkçı yasası onaylanır ve yürürlüğe girer." ifadesini kullanmıştı.

Fransa'nın Nantes kentindeki Arrahma Camii, 9 Nisan gecesi kundaklanmıştı.

Kaynak: AA
21°
hafif yağmur