banner23

banner26

banner24

banner25

Fransa Rusya ile AB’den bağımsız temas kuracak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB liderlerine muhalefet ederek Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile bir görüşme gerçekleştirdi.

GÜNDEM 04.07.2021, 18:35
Fransa Rusya ile AB’den bağımsız temas kuracak
banner34

Görüşmede konular; Ukrayna, Libya, Dağlık Karabağ, Cenevre'deki Rus-Amerikan zirvesi dahil olmak üzere geniş bir yelpazede ele alındı.

Tehnowar.ru’nun haberine göre Putin-Macron görüşmesi Paris’in girişimiyle gerçekleşti. Rusya-Fransa ilişkileri geniş bir yelpazede tartışılırken Avrupa kıtasındaki istikrar ve güvenlik konularının da tartışıldığı ifade edidi.

Söz konusu görüşme, Polonya ve Baltık ülkelerinin temsilcilerinin, Merkel ve Macron'un Putin ile Avrupalı liderler arasında bir zirve düzenleme girişimini engelledikten sonra gerçekleşti. Fransa cumhurbaşkanının duruma ilişkin yorumunun, “Şahsen, Putin'i görmek için bir AB zirvesine ihtiyacım yok, Avrupa Birliği'nin ihtiyacı var.” şeklinde olduğu haber metninde yer aldı.

Macron ve Putin'in görüşmesinin ardından Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada Macron’un, Fransa'nın AB ile Rusya arasında daha güvenilir ilişkiler kurma arzusunda olduğu kaydedildi.

24°
parçalı bulutlu