banner23

banner24

Fransız Le Figaro: Erdoğan Afrika'daki varlığını güçlendiriyor

Fransız Le Figaro gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı Afrika ülkelerine ziyaretini "Erdoğan Afrika'daki varlığını güçlendiriyor" şeklinde manşete taşıyarak Türk SİHA'larının Afrika sahalarında boy gösterebileceğine dikkat çekti.

GÜNDEM 19.10.2021, 13:17
Fransız Le Figaro: Erdoğan Afrika'daki varlığını güçlendiriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Afrika ile olan ilişkileri güçlendirmeye yönelik Angola, Nijerya ve Togo'ya yapılan ziyaret, Fransız basınının gündeminde.

Erdoğan'ın Afrika ziyareti, Fransız Le Figaro gazetesinde Türkiye'nin "Müslüman Afrikalı ülkelerde varlık göstermeye başladığı" şeklinde ifade edildi.

Fransız Le Figaro gazetesinin haberinde Türk SİHA'larının ele alınması dikkat çekti.

Türk SİHA'larına övgüde bulunulan haberde, BAYKAR tarafından üretilen SİHA'ların Etiyopya, Tunus ve Fas'a satıldığı ifade edillip "Batılı emsallerinden daha ucuz ve Çinlilerin SİHA'larından daha kaliteli" olduğuna işaret edildi ve 4 cephede kendini göstermesiyle Nijerya ve Togo'ya satılabileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

Haberin devamında Türk SİHA'larının; terörle mücadelede kullanıldığı, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in ve "Rus paralı askerlerin" saldırısını engellediği, İdlib'de Beşşar Esad rejimini hezimete uğrattığı ve Azerbaycan'ın Dağlık-Karabağ konusunda Ermenistan'a karşı elde ettiği zaferde etkili olduğuna dikkat çekilerek, "Bu SİHA'lar dünyadaki savaşlarda hayal edilen silahtır. Savaş uçaklarından 20 kat daha ucuz ve hiçbir pilotunun hayatını tehlikeye atmıyor. Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya'da Türk etkisinin bir vektörü haline geldiler. Erdoğan'ın ABD, Çin ve Rusya gibi kendisinden daha güçlü ülkelerle çatışmaya girmeden akıllıca geliştirdiği etkidir. Ancak Fransa gibi daha az güçlü ülkelere meydan okumaktan çekinmiyor. (Erdoğan) Fransa'ya karşı Haziran 2020'de Libya açıklarında bilek güreşini kazandı." ifadelerine yer verildi.
 

banner34