banner23

banner24

Fransız Total'dan Irak'a 27 milyar dolarlık enerji yatırımı

Fransız enerji devi Total, Irak'a petrol, doğalgaz ve güneş enerjisi alanında yatırım yapmak amacıyla 27 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

GÜNDEM 06.09.2021, 13:03
Fransız Total'dan Irak'a 27 milyar dolarlık enerji yatırımı

Irak, fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.

Arab News'in haberine göre Fransa ve Irak, Total'in Irak topraklarında enerji alanında yaptırım yapması konusunda anlaşma imzaladı. 27 milyar dolar değerindeki anlaşmanın petrol, doğalgaz ve güneş enerjisi alanlarını kapsadığı belirtildi.

Başkent Bağdat'ta düzenlenen imza törenine Irak Petrol Bakanı İhsan Abdülcabbar ve  Total CEO'su Patrick Pouyanne katılım sağladı. Tören sonrası konuşan Bakan Abdülcabbar, ''Anlaşma, batılı şirketlerin şu ana kadar Irak'taki en büyük yatırımı olmuştur. Total, ülkemizin güneydinde 4 büyük enerji projesini yürütecek.'' ifadelerini kullandı.

Total CEO'su Patrick Pouyanne ise Total'in ilk olarak 10 milyar dolar yatırım sağlayacağını belirterek, ''Fizibilite çalışmaları hemen başlayacak. Ardından ise bu yılın sonunda projeleri sırasıyla hayata geçireceğiz.'' ifadelerini kullandı.

Irak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) en önemli ikinci oyuncusu olmasına rağmen, ülke içerisinde şiddetli bir enerji ve elektrik krizi yaşıyor. Irak, komşusu İran'a doğalgaz ve elektrik konusunda bağımlı hale gelmiş durumda. 

İran geçtiğimiz ay Bağdat yönetiminin kendisine 6 milyar dolar borcu olduğunu açıklayarak, Irak Merkez Bankası'ndan bu tutarı talep etmişti.

Fransa ile imzalanan anlaşmanın ardından Irak'ın İran'a olan enerji bağımlılığını önemli ölçüde azaltacağı belirtiliyor.

banner34