banner23

banner24

Fransız uçak gemisi Abu Dabi'ye ulaştı

Fransız uçak gemisi Charles De Gaulle, 4 aylık görevi kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'ye ulaştı.

GÜNDEM 26.03.2021, 16:46
Fransız uçak gemisi Abu Dabi'ye ulaştı

Fransız uçak gemisi Charles De Gaulle, son aylarda gerginliğin tırmanışa geçtiği Basra ve Umman Körfezi'ne ulaştı.

Arab News'de yer alan habere göre, Fransız uçak gemisi Charles De Gaulle ve beraberindeki üç fırkateyn, bir denizaltı ve bir yakıt ikmal gemisinden oluşan deniz görev gücü Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi''deki Mina Zayed limanına ulaştı. 

"Clemenceau 21" adı verilen ve Doğu Akdeniz, Kızıldeniz, Basra Körfezi ve Hint Okyanusu'nu içeren 4 aylık görevi kapsamında Abu Dabi'ye gelen Charles De Gaulle'nin, DAEŞ'e karşı düzenlenen operasyonlara dahil olacağı bildirildi.

Geçtiğimiz ay Fransa'nın Toulon kentinde bulunan üsten ayrılan ve ABD, Belçika ve Japon donanmalarının da katılım sağladığı çeşitli tatbikatlarda yer alan Fransız uçak gemisi, Fransa'daki ana üssüne dönmeden önce Hint ve BAE donanmaları ile bir tatbikat daha gerçekleştirecek.

20 Rafale Marine savaş uçağı ve 2 E-2C Hawkeye erken uyarı-kontrol uçağı taşıyan Charles De Gaulle, 31 Mart'a kadar Abu Dabi'de demirleyecek. 

banner34