banner23

banner26

banner24

banner25

Fransız uçak gemisinin Akdeniz'e gönderildiği iddia edildi

Daha önce Güney Kıbrıs'a konuşlandırılan Rafale M tipi savaş uçaklarına entegre bir şekilde geliştirilen Charles de Gaulle isimli uçak gemisinin, Doğu Akdeniz'e gönderildiği iddia edildi.

GÜNDEM 03.09.2020, 10:30
Fransız uçak gemisinin Akdeniz'e gönderildiği iddia edildi
banner34

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanılan gerilim üzerine Fransa'nın, Emmanuel Macron'un emriyle Charles de Gaulle uçak gemisini Doğu Akdeniz'e gönderdiği iddia edildi. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, geçtiğimiz günlerde Euro1 radyo kanalına verdiği demeçte, geminin hareket edeceğini bildirmiş ancak rotasını belirtmemişti.

Kıbrıs Rum bölgesine konuşlandırılan, Rafale savaş uçaklarına entegre bir uçak gemisi!

Fransa ve Kıbrıs Rum kesimi arasında 2017 yılında imzalanan savunma işbirliği anlaşması çerçevesinde Fransa, Kıbrıs Rum yönerimi bölgesine Rafale M tipi savaş uçakları konuşlandırmıştı. Bünyesinde 40 adet Rafale M tipi savaş uçağı barındırabilme kapasitesine sahip olan Charles de Gaulle uçak gemisinin, Doğu Akdeniz'e gitme ihtimali Türkiye ile Fransa arasında yeni bir gerilime yol açabilir.

Charles de Gaulle uçak gemisinin, ABD donanması dışında nükleer güce sahip olan tek uçak gemisi olduğu belirtildi. 

Fransa neden Doğu Akdeniz'de?

Doğu Akdeniz'de varlığı tahmin edilen hidrokarbon, doğalgaz ve petrol gibi yeraltı kaynaklarının bilinirliğinin artmasıyla birlikte Fransa başta olmak üzere, Avrupa Birliği ülkelerini bölgeye çekti. 2004 Yılında Güney Kıbrıs Rum kesiminin Kuzey Kıbrıs Türkleri'nin haklarını yok sayar bir şekilde Avrupa Birliği üyesi yapılması, Kıbrıs Adası'nı AB'nin bölgedeki karakolu haline getirme planının bir parçasıydı.

Güney Kıbrıs Rum kesiminin hukuksuz bir şekilde Avrupa Birliği'ne  katılmasıyla birlikte, AB'nin deniz sınırları genişlemiş oldu. Bu sayede Fransa ve Almanya gibi Avrupa Birliği'nin öncü devletleri kendilerine Doğu Akdeniz'de bir rol üstlenme hakkı buldu. 

21°
açık