banner23

banner26

banner24

Fuat Oktay: Savunma sanayii proje sayısı 700'ü aştı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, savunma sanayii alanında atılacak adımlara dair önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 27.11.2020, 12:47
Fuat Oktay: Savunma sanayii proje sayısı 700'ü aştı
banner34

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son dönemde artan Türk savunma sanayii gelişimi hakkında açıklamalarda bulundu. Türk savunma sanayii ürünlerindeki son gelişmeleri aktaran Oktay, GÖKBEY ve AKINCI İHA hakkında müjde verdi.

"GÖKBEY ve AKINCI İHA’nın seri üretimine yönelik testlerde sona gelindi"

"ATAK helikopterimiz, BAYRAKTAR TB2 ve ANKA İHA'larımızın seri üretim ve teslimatları devam ederken, GÖKBEY helikopterimiz ve AKINCI İHA’nın seri üretimine yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelinmiştir. (Savunma Sanayii) 2019 yılında sektörün cirosu yaklaşık 11 milyar dolar, ihracat tutarı ise 3 milyar dolar seviyesine ulaşmış olup yürütülen savunma projesi sayısı 700'ü aşmıştır. 2021 yılı itibarıyla AKINCI, AKYA, KARAOK ve ATMACA projelerimizde teslimat faaliyetlerine başlamayı, TCG ANADOLU'yu envantere almayı planlıyoruz. Türkiye'nin ilk milli hava-hava füzesi GÖKTUĞ'da uçak üzeri testlere, ilk milli deniz füzemiz ATMACA'da seri üretim sürecine başlanmıştır. Mini akıllı mühimmatlarımız ile güdüm kitlerimizin üretim, teslimat ve ihracatları sürmektedir."

"MİT'in operasyonel faaliyetlerini memnuniyetle müşahede etmekteyiz"

MİT'in son dönemdeki başarısına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, yurtiçi ve yurtdışında ulaşılan başarı dolu operasyonel faaliyetlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Oktay, "MİT Başkanlığımızca gelişmelerin doğru ve anlık takibi ile ön alıcı istihbarat üretildiğini, zamanında ve etkili istihbarat çalışmaları yürütüldüğünü, yurtiçinde ve yurtdışında başarılı ve sonuca ulaşan operasyonel faaliyetler gerçekleştirildiğini memnuniyetle müşahede etmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Dijital Türkiye Platformu kullanıcı sayısı sayısını da belirten Fuat Oktay, hizmet verilen kurum ve kuruluşları da açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Dijital Türkiye Platformu üzerinde Kasım 2020 itibarıyla 51,5 milyon kullanıcı sayısına erişilmiş olup, 691 kurum ve kuruluşa ait toplam 5 bin 287 hizmet sunulmaktadır." dedi.

24°
parçalı bulutlu