banner23

banner24

G-7 liderleri İngiltere’de toplandı

Dünyanın en büyük ekonomilerinden yedi tanesinin lideri İngiltere’de bir araya geldi. Liderler aile fotoğrafını maskesiz olarak verdi.

GÜNDEM 12.06.2021, 16:23
G-7 liderleri İngiltere’de toplandı

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Fransa, Kanada, Japonya ve İtalya’nın liderleri G-7 Zirvesi için Cornwall’daki Carbis Koyu’nda bir araya geldi.

NTV’nin haberine göre, görüşmeler esnasında maskesiz olan liderler, aralarındaki fiziki mesafeyi ise korudu. G-7 ülkeleri halihazırda dünya ekonomisinin yaklaşık olarak yüzde 40’lık bir kısmını kontrol ediyor.

Ev sahibi Boris Johnson eşi ile birlikte liderleri kumsalda karşıladı. Bu yıl zirveye Güney Kore, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Hindistan’ın liderleri de konuk olarak davet edildi. Hindistan Başbakanı Nerandra Modi ülkesindeki salgın problemleri nedeniyle zirveye çevrimiçi olarak katılım gösterecek.

G-7; Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görevi bırakmadan önceki son zirvesiyken ABD Başkanı Joe Biden ile Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın ilk zirvesi. Pazar günü sona erecek zirvede küresel ekonomiyi sarsan salgınla mücadele, küresel jeopolitik riskler ve iklim değişikliği gibi önemli başlıklar ele alınacak.

banner34