banner23

banner26

banner24

banner25

G7 ülkeleri Çin’e karşı uyarıda bulunuyor

G7 ülkeleri Çin’i askerî tehditler aracılığıyla Tayvan ile aralarındaki tansiyonu yükseltmeme konusunda uyarıyorlar.

GÜNDEM 06.05.2021, 19:37
G7 ülkeleri Çin’e karşı uyarıda bulunuyor
banner34

Çin ile Tayvan arasında yükselen gerilim, uluslararası alanda birçok ülke tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor.

CNN World’de yer alan haberde, G7 ülkelerinin Dışişleri Bakanları tarafından yapılan açıklamalara yer verildi. Söz konusu ülkeler Tayvan ile kurulan ilişkilerin artırılmasını değerlendirirken, Çin’i ise gerçekleştirdiği askerî manevralar ile bölgedeki gerilimi yükseltmemeye çağırıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’yı içeren G7 ülkelerinin temsilcileri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada “Tayvan Boğazı boyunca barış ve istikrarın” önemine dikkat çekmişlerdi. Bildiride gerilimi tırmandırabilecek ve uluslararası kurallarla örtüşmeyecek tek taraflı eylemlere karşıt olunduğu ve bölgenin askerileşme süreci konusunda endişe duyulduğu ifade edildi. Bakanlar buna ek olarak kendi hükumetlerince Tayvan yönetiminin Dünya Sağlık Örgütü forumlarına ve Dünya Sağlık Meclisi’ne katılımının desteklendiğini belirttiler.

Ancak Çin yönetimi Tayvan’ın Dünya Sağlık Örgütü’ne katılımını engellemeye devam ediyor. G7; Sincan, Tibet ve Hong Kong meselelerinde de Çin’e karşı çeşitli çağrılarda bulunmakta.   

11°
parçalı bulutlu