banner23

banner26

banner24

Gantz: Askeri seçenek İran nükleer programına karşı son çare

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Amerika'nın İran'ın nükleer ve askeri faaliyetlerine yönelik tutumunu benimsediğini söyleyerek, bu konuda askeri seçeneğin son çare olacağını ifade etti.

GÜNDEM 23.07.2022, 12:45
Gantz: Askeri seçenek İran nükleer programına karşı son çare
banner34

Bu açıklamalarla eş zamanlı olarak ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (Centcom) Komutanı General Michael Corella, İsrail medyasına verdiği demeçte, İsrail ile Arap ülkeleri arasında hava savunması ve füze önleme alanındaki işbirliğinin pekiştirilmesinin ABD’nin öncelikleri arasında yer aldığını söyledi. Corella, ABD'nin Ortadoğudan çekilmediğini ve bölgedeki müttefiklerinin güvenliğini sağlama konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü vurguladı.

Corella, Tel Aviv'de yayın yapan Walla haber sitesine verdiği demeçte, “İran’ın füze saldırıları ve insansız hava araçları tehdidi  ABD, İsrail ve Ortadoğu'daki Arap ülkelerinin karşı karşıya olduğu en ciddi tehditlerden biri haline geldi. Bu nedenle Washington, bu ülkelerin erken uyarı, istihbarat ve müdahale yeteneklerini koordine ederek, İsrail ile bu ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirmek istiyor.” dedi.Corella, Ortadoğu'da Rusya ve Çin arasında yoğun bir nüfuz  mücadelesi bulunduğunu vurgulayarak bölge ülkelerine yaptığı ziyaretlerde “ABD'nin Ortadoğu'dan çekilmediğini ve çekilmeyeceğini, küresel ticaret için kritik bir öneme sahip olan bu bölgede müttefiklerinin güvenliğini sağlama konusundaki kararlılığını sürdüreceğini” vurguladığını belirtti.

Corella, İsrail güçlerinin ABD Merkez Komutanlığı'na entegre edilmesinin zaman alacağını, ancak bu çabanın meyve vereceğine ve bölge ülkelerinin bu adımın faydasını göreceklerine dikkat çekerek “İbrahim Anlaşmaları, çeşitli tehditler karşısında birçok ülkenin askeri gücünü birleştirerek bölge güvenliğine hizmet ediyor.” dedi.

24°
az bulutlu