banner23

banner24

Güney Çin Denizi'ne düşen F-35'in enkazı çıkarıldı

ABD Donanması, Güney Çin Denizi'nde bulunan USS Carl Vinson uçak gemisine inmeye çalıştığı sırada düşen ABD’ye ait F-35C savaş uçağını sudan çıkardıklarını duyurdu.

GÜNDEM 04.03.2022, 09:49
Güney Çin Denizi'ne düşen F-35'in enkazı çıkarıldı

ABD Donanması, Ocak ayında Güney Çin Denizi'nde düşen ve bir aydan fazla süredir denizin derinliklerinde duran F-35C Şimşek tipi savaş uçağının enkazını bulup çıkardığını açıkladı.

ABD 7'nci filosundan yapılan açıklamada, 24 Ocak'ta USS Carl Vinson uçak gemisinin güvertesine inerken denize düşen ABD'ye ait bir F-35C uçağının enkazına robot bir denizaltının sabitleme ve kaldırma ekipmanı ile ulaşıldığı ifade edildi.

Açıklamada uçağın Güney Çin Denizi'nin 3 bin 780 metre derinliklerinden gemi vinci kullanılarak çıkarıldığı kaydedildi.

ABD 7'nci filosu kazanın sebebinin bulunması için uçak enkazının yakınlarda bir üsse götürüleceği ve ilerleyen zamanlarda ise ABD'ye gönderilebileceği bilgisini paylaştı.

Güney Çin Denizi'nde Carl Vinson uçak gemisi görev grubundaki F-35C savaş uçağı 24 Ocak günü düzenlenen tatbikatta gemiye iniş esnasında güverteye çarparak denize çakılmıştı.

Kazada, uçağın pilotu "koltuk fırlatma" yöntemiyle uçaktan atlayarak yara almadan kurtulmuş, gemide bulunan görevli 6 asker ise yaralanmıştı.

Ardından Güney Çin Denizi'nde yoğun arama faaliyetleri başlatılmış, enkaza ilk önce ulaşma konusunda ABD ve Çin karşı karşıya gelmişti.

banner34