banner23

banner26

banner24

banner25

Güney Kore, Japonya ve ABD’den yeni tatbikat

Güney Kore, ABD ve Japonya’nın ortak düzenleyeceği “Pasifik Dragon” adlı tatbikat Hawaii eyaleti açıklarında bugün başlıyor.

GÜNDEM 01.08.2022, 13:46
Güney Kore, Japonya ve ABD’den yeni tatbikat
banner34

Kutuplaşan dünyada sular durulmuyor.

Güney Kore, Japonya ve ABD, Kuzey Kore’nin “gelişen askeri tehditlerine karşı” Hawaii açıklarında balistik füze savunma tatbikatı gerçekleştirecek. 

Her iki yılda bir düzenlenen tatbikata bu yıl, Avustralya ve Kanada da katılıyor. 1-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek tatbikatta 8 savaş gemisi ve 2 uçakta yer alacak.

Tatbikat, katılımcı ülkeler arasında balistik füze hedeflerinin tespiti, takibi ve raporlanması konularında iş birliğinin artırılması amacını taşıyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Japon mevkidaşı Kişi Nobuo ve Güney Koreli mevkidaşı Lee Jong Sup ile Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünce (IISS) 10-12 Haziran’da düzenlenen “Shangri-La Diyaloğu” forumunda bir araya gelmişti.

Üç Bakan buradaki görüşmelerde Kuzey Kore’nin gelişen askeri teknolojilerine ve sürdürdüğü füze denemelerine karşı ortak askeri tatbikatlar düzenleme kararı almıştı.

32°
az bulutlu