banner23

banner24

Güney Kore Savunma Bakanı'ndan SLBM vurgusu

Güney Kore Savunma Bakanı Suh Wook, Kuzey Kore'nin kısa süre önce test ettiği denizaltından fırlatılan balistik füzesinin (SLBM) henüz erken geliştirme şamasında olduğunu ve durdurulabileceğini söyledi.

GÜNDEM 21.10.2021, 11:31
Güney Kore Savunma Bakanı'ndan SLBM vurgusu

Bakan Wook, Güney Kore Parlementosu'nda yaptığı açıklamada daha fazla füze tespit aracı konuşlandırılacağına ve Kuzey Kore'nin devam eden füze araştırmaları konusunda ABD ile sıkı iş birliğine devam edeceklerini belirtti.

Yohnap News'in haberine göre Savunma Bakanı Suh Wook geçen hafta Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da düzenlenen füze fuarına atıfta bulunarak, ''Kuzey Kore savunma fuarında üç adet denizaltından fırlatılan balistik füze (SLBM) geliştirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Ancak füzeler hala fırlatma platformuna entegre edilmemiş. Bu nedenle SLBM'lerin erken aşamada olduğunu düşünüyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Bakan konuşmasının devamında sadece füzeleri değil denizaltıları da incelediklerini belirterek, ''Sadece füzeleri analiz etmiyoruz. Fırlatma platformu sorununa ve bir füze fırlatıldıktan sonra denizaltının normal çalışıp çalışmadığına bakmamız gerekiyor.'' dedi.

Salı günü Kuzey Kore yeni bir SLBM daha test ederek, Seul-Pyongyang arasındaki diplomatik çabaların kopmasına neden olmuştu.

banner34