banner23

banner26

banner24

Hindistan, Çin sınırına 4 havalimanı ile 37 helikopter pisti inşa edecek

Hindistan, Çin ile arasındaki sorunlu bölge Ladakh ile olan bağlantıyı kuvvetlendirmek için yeni 4 adet havalimanı ve 37 helikopter pisti inşa etmeye hazırlanıyor.

GÜNDEM 18.07.2021, 15:51
Hindistan, Çin sınırına 4 havalimanı ile 37 helikopter pisti inşa edecek
banner34

Hindistan ve Çin arasındaki sorunlu bölge Ladakh’ta sıcak çatışmalar sonlanmış olsa da soğuk savaş hız kesmeden devam ediyor. Hindistan, bölgede hegemon güç olmaya yönelik projelerine bir yenisini daha ekleyecek.

Economic Times’in haberine göre, Hint hükümeti, Ladakh ile olan bağlantıyı kuvvetlendirmek adına 4 yeni havalimanı ve 37 helikopter pisti inşa edecek. Hint hükümeti özellikle, Çin Halk Kurtuluş ordusunun yaşanan sıcak çatışmalar esnasında aktif kullandığı bölgelerde bu faaliyetlerine yoğunluk vermeye özen gösteriyor.     

1999 yılında Pakistan ile yaşanan savaşın merkez üssü olan Kargil’de de askeri bir havalimanı bulunmasına rağmen yeni bir sivil havalimanının yapılacağı aktarılanlar arasında. Hindistan ilgili atımlarla beraber Himalayalar’ın eteklerindeki düşmanlarına (Pakistan, Çin) karşı önemli bir avantaj elde edecek.

37 helikopter pistinin inşa çalışmaları ise şimdiden başlamış durumda. Bu yılın sonuna kadar tamamlanması beklenen pistler Ladakh’ın ulaşılması güç yerlerinde özellikle Chinook CH 47 helikopterlerine ev sahipliği yapacak.

26°
açık