banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan lobisi, ABD ile Türkiye'nin olası F-16 anlaşmasına karşı çıktı

ABD ile Türkiye arasında F-16 savaş uçakları konusunda müzakereler devam ederken ABD'deki Hindu Amerikan Vakfı, Washington'a olası anlaşmanın durdurulması çağrısında bulundu.

GÜNDEM 30.10.2021, 15:22
Hindistan lobisi, ABD ile Türkiye'nin olası F-16 anlaşmasına karşı çıktı
banner34

Türkiye'nin ABD'den 40 adet F-16 savaş uçağı almak için yürüttüğü müzakereler ABD'deki Türk karşıtı lobileri harekete geçirdi.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Türkiye'nin ABD'den savaş uçağı almasından büyük rahatsızlık duyan başta Ermeni, Rum ve İsraillilerden oluşan anti-Türk lobilere bir yenisi daha eklendi.

Hindu Amerikan Vakfı, Türkiye'nin, ödemeyi yapmasına rağmen teslim edilmeyen F-35'ler yerine F-16 savaş uçaklarını almak istemesinden son derece rahatsız olduğunu ifade eden bir çağrıda bulundu.

Hint lobisi Washington yönetiminden “Türkiye ile yapılacak F-16 anlaşmasının durdurulmasını ve ABD yaptırımlarının uygulamasını" istedi.

Hint lobisi böyle bir yaklaşım sergilerken, S-400 hava savunma sisteminin alımına yönelik büyük bir anlaşmaya giden Hindistan'ın 2021 yılının sonuna kadar S-400'leri teslim alacak olması dikkatlerden kaçmıyor.

20°
açık