banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan medyası: Pakistan, Türkiye’nin nükleer arzularına destek veriyor

Türkiye’nin nükleer silaha kavuşmak ve Afganistan üzerinde kontrolü sağlamak için Pakistan ile iş birliği içinde olduğu iddia edildi.

GÜNDEM 10.04.2021, 11:29
Hindistan medyası:  Pakistan, Türkiye’nin nükleer arzularına destek veriyor
banner34

Pakistan ve Türkiye’nin aralarında diplomatik ilişkilerin ötesine geçerek dostluk ve kardeşlik ilişkisi kurması Hindistan’da rahatsızlık oluşturmaya devam ediyor. 

Hindistan’ın en büyük medya kuruluşlarından birisi olan Hindustan Times, sıklıkla Türkiye aleyhine yalan haberleriyle gündeme gelen Yunan Paul Antonopoulus’u referans göstererek Türkiye’nin nükleer silah elde etmek için Pakistan’dan destek aldığını öne sürdü.

Yazıda, Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nadeem Raza’nın geçen haftaki Türkiye ziyareti de geniş bir yer tuttu. Raza’ya Türk Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler tarafından takdim edilen liyakat nişanına dikkat çekilirken; ziyaret sırasında iki ülkenin askeri iş birliğini artırma ve jeopolitik meselelere birlikte eğilme kararları vurgulandı. 

Gerek Yunan gerekse de Hint medya kuruluşları bir süredir, Pakistan ve Türkiye’nin Afganistan’ın geleceğini tayin etmek için de ortak bir siyasal ajandaya sahip olduklarını ileri sürüyorlar. Pakistan kanadının, Afganistan’da ABD’nin çekilmesiyle oluşacak boşluğu Türkiye’nin doldurmasını istediği ve bu konuda Taliban ile müzakereler yürüttüğü dahi iddialar arasında yer alıyor. 

Türkiye ve Pakistan dostluğu üzerinden yapılan ortak negatif haberler ve açıklamalar, bölgede bir Hindistan-Yunanistan ittifakı oluşmaya başladığına işaret ediyor.

20°
parçalı az bulutlu