banner23

banner24

Hindistan ve Çin, Ladakh için müzakerelere devam ediyor

Hindistan ve Çin, Doğu Ladakh sınır bölgesi anlaşmazlığını çözmek için yaptıkları müzakerelerin 9'uncu turuna başladı.

GÜNDEM 24.01.2021, 13:15
Hindistan ve Çin, Ladakh için müzakerelere devam ediyor
banner46

Üst düzey askeri düzeyde görüşmeler, Fiili Kontrol Hattı’nın Çin tarafında bulunan Moldo bölgesinde gerçekleştiriliyor. Kasım ayındaki bir önceki tur görüşmelerinde yetkililer, tarafların "askerlerinin aşamalı geri çekilme planını tamamlama" konusunda anlaşmaya yakın olduğunu aktarmıştı.

Livemint sitesinde yer alan haberde, her ne kadar kasım ayında gerçekleşen görüşmelerde yetkililer tarafından on binlerce askerin ve ekipmanın geri çekileceği açıklaması yapılsa da anlaşmayı sağlamlaştırma konusunda herhangi bir ilerlemenin kaydedilmediği ifade ediliyor. Tarafların şimdiye kadar cephe hattına daha fazla asker göndermeme ve “bölgedeki durumu tek taraflı olarak değiştirmekten kaçınma” hususunda anlaştıkları belirtildi.

Hindistan Genelkurmay Başkanı Manoj Mukund Naravane, 15 Ocak tarihli basın toplantısında; Hint ordusunun “ulusal hedeflere” ulaşmak için gereken süre boyunca mevzilerini korumaya hazır olduğunu, mevcut pozisyonlardan kuzey sınırlarına doğru asker ve saldırı unsurlarının konuşlandırmalarının yeniden düzenlendiğini vurguladı.

Haberin devamında, dün, Hindistan Hava Kuvvetleri komutanı Rakesh Kumar Singh Bhadauria tarafından yapılan ve Çin’e bir gözdağı olarak değerlendirilen “Eğer onlar (Çin) agresif bir tutum sergilerlerse, biz de agresif bir tutum sergileriz. (Her tür olasılığa karşı) tam hazırlık içerisindeyiz” açıklaması aktarıldı.

banner34
21°
açık