banner23

banner31

banner24

banner25

Hindistan’ın savunma alanındaki ‘’öncelikli" ortağı: Sri Lanka

Sri Lanka Hava Kuvvetleri’nin (SLAF) 70. yıl dönümü gösterilerine katılacak olan Hindistan, kendi ulusal güvenliğinin Sri Lanka ile iş birliğinden geçtiğini duyurdu.

GÜNDEM 01.03.2021, 19:02
Hindistan’ın savunma alanındaki ‘’öncelikli" ortağı: Sri Lanka

Hindustan Times tarafından yapılan habere göre SLAF, 2 Mart’ta 70. yıl dönümünü kutluyor. Bu tarihi günü anmak için gösteri ve akrobasi uçuşları gibi geniş çaplı etkinlikler düzenlenecek. Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) ve Hint Donanması'na ait toplam 23 uçak da gösterilerde yer alacak.        

Bu kapsamda Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da bulunan Hintli yetililer iki ülke ve orduları arasında yıllardır süregelen yakın ilişkinin yansıması olarak Hindistan’ın Sarang helikopteri, Surya Kiran akrobasi takımı, Tejas savaş uçağı, Tejas eğitim uçağı ve Dornier deniz karakol uçağı gibi hava unsurlarının gösterilerde yer alacağını duyurdular.

IAF ve Hindistan Donanması’nın böylesine geniş çaplı uçak ve helikopter çeşidi ile Sri Lanka tarihinde eşine rastlanmamış bir gösteriye katkı sağlayacak olması, Hindistan’ın denizden komşu olduğu Sri Lanka’ya verdiği önemin kanıtı olarak yorumlandı. Hindistan savunma endüstrisinin kapasitesini göstermek adına özellikle kendi üretimi olan helikopter ve uçakları tercih etmiş görünüyor.

 İlk kez sergilenen Tejas eğitim uçağında, Hintli pilotlar ve Sri Lankalı pilotlar birlikte sorti yapabilecek. Sri Lanka Hava ve Deniz Kuvvetleri’ne bağlı subaylar, Hint Donanması’na ait Dornier deniz karakol uçağını da ilk elden deneyimleme fırsatı yakalayacak ve yaklaşık altı aydır ortak eğitim yapan iki ülkenin birlikleri 2 Mart’ta da beraber uçuş gerçekleştirecekler.

18°
parçalı az bulutlu