banner23

banner26

banner24

banner25

Hint-Japon Samwad Konferansı gerçekleştirildi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Hindistan ve Japonya ortaklığında düzenlenen Samwad Konferansı'nda konuşma yaptı.

GÜNDEM 21.12.2020, 18:00
Hint-Japon Samwad Konferansı gerçekleştirildi
banner34

Hindistan Başbakan Narendra Modi, 6'ıncı Hint-Japon Samwad Konferansı'nda konuşma gerçekleştirdi.

Başbakan Modi'nin resmi Twitter hesabından, “(Modi) Sabah 09.30’da altıncı Hint-Japon Samwad Konferansı'nda konuşuyor olacak. Bu müzakere uzun vadede dünya çapında uyumu, anlaşmayı ve kardeşliği teşvik etme konusundaki görüşmelere katkıda bulunma konusunda muazzam şekilde gelişti.” paylaşımı yapıldı.

Financial Express sitesinde yer alan haberde Modi, geçmişte insanlığın iş birliğinden ziyade cepheleşme yolunu seçtiğini söyledi. Büyüme modellerinin artık insan merkezli bir yaklaşım izlemesi gerektiğini savunan Başbakan Modi, küresel büyümenin sadece belli bir azınlık arasında olamayacağını ifade etti.

"Hümanizm" çağrısı

Modi, “Emperyalizmden dünya savaşlarına, silah yarışlarından uzay yarışlarına, bizler diyalog kurabilirdik ancak insanlık hep birbirini aşağıya çekmeyi amaçladı. Şimdi gelin birlikte yükselelim” dedi. Ek olarak Modi, hümanizmin politikaların merkezinde tutulması çağrısında bulundu ve "Varoluşumuzun temel direği olarak doğayla uyumlu bir şekilde birlikte yaşamalıyız" dedi. Başbakan konferanstaki konuşmasında geleneksel Budist edebiyatı ve kutsal kitaplarına adanmış bir kütüphane kurulmasını da önerdi. Modi, "Hindistan'da böyle bir tesis oluşturmaktan mutluluk duyacağız ve bunun için uygun kaynakları sağlayacağız" dedi.

Modi, kütüphanenin farklı ülkelerden tüm Budist literatürünün dijital kopyalarını toplayacağını söyledi. Bunları tercüme etmeyi ve tüm Budizm rahipleri ve bilginleri için ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirmeyi amaçlayacağını ekledi. “Kütüphane sadece bir edebiyat deposu olmayacak. Aynı zamanda insanlar arasında, toplumlar arasında ve insan ile doğa arasında araştırma ve diyalog için bir platform olacak” dedi.

22°
açık