banner23

banner26

banner24

banner25

Hipersonik “Kinjal” füzelerini taşıyan Rus savaş uçakları Akdeniz’de

Hipersonik füzeler "Kinjal" ile donatılmış MiG-31K’ler ile uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçakları Doğu Akdeniz'de eğitim uçuşları gerçekleştirdi.

GÜNDEM 28.06.2021, 14:04
Hipersonik “Kinjal” füzelerini taşıyan Rus savaş uçakları Akdeniz’de
banner34

Askeri departmana göre tatbikat sırasında MiG-31K önleyici uçakları, simüle edilmiş bir düşmana karşı elektronik füze fırlatma testleri gerçekleştirdi.

Voennoe.rf’nin haberinde, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Kinjal hipersonik füzelerinin taşıyıcı uçakları MiG-31K’lerin, Suriye'deki Rus Hmeymim Hava Üssü'ne ilk kez konuşlandırıldığına ilişkin geçen hafta yaptığı açıklama hatırlatıldı.

Doğu Akdeniz'de 25 Haziran'da başlayan tatbikatlar çerçevesinde, füze kruvazörü “Moskva”; “Amiral Essen” ve “Amiral Makarov” fırkateynlerinin yanı sıra denizaltılar “Stary Oskol” ve “Rostov-na-Donu” deniz unsurlarının; hava unsurları ile birlikte, Hmeymim Hava Üssü'nün ve Rus Donanması'nın bölgedeki lojistik merkezi konumunda bulunan Tartus limanının güvenliğini sağlamak için eğitimlerine devam ettiği bilgisine ayrı bir parantez açıldı.

Kinjal füzelerinin sesten en az 10 kat daha hızlı gidebildiği Rus yetkililer tarafından paylaşılan bilgiler arasında yer alırken füzelerin, uçuş sırasındaki manevra kabiliyetleri sayesinde savunma ve füze sistemlerine yakalanmadan seyredebildiği belirtildi. Öte yandan söz konusu füzelerin 2 bin kilometreye kadarki hedeflere nükleer ve konvansiyonel başlıklar taşıyabilme kapasitesine sahip oldukları ifade edildi.

23°
parçalı bulutlu