banner23

banner31

banner24

Hollanda Dışişleri Bakanı istifa etti

Afganistan’daki Hollanda vatandaşlarının tahliyesinde başarısız olduğu için büyük eleştirilere maruz kalan Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, istifasını sundu.

GÜNDEM 17.09.2021, 11:35
Hollanda Dışişleri Bakanı istifa etti

Afganistan’daki Hollanda vatandaşlarının tahliye edilmesi konusunda başarısız olduğu için Hollanda parlamentosu tarafından resmî kınama alan Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, istifası etti.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, istifasını sunmasının ardından parlamentoda konuşma yapan Bakan Kaag, “Parlamento, hükümetimizin sorumsuz bir şekilde davrandığını düşünüyor. Bu kararın sonuçlarını ancak nihai sorumluluğa sahip bir bakan olarak kabul edebilirim. Demokrasi sistemimize ilişkin vizyonum ve yaklaşımımız, politikanın onaylanmaması halinde bakanın istifa etmesini gerektiriyor. Bu yüzden dışişleri bakanı olarak Kralımıza istifa ettiğimi bildireceğim.” dedi.

Kaag, mart ayında yapılan seçimlerde mecliste ikinci parti olduktan sonra Başbakan Mark Rutte ile koalisyon kuran sol Demokratlar 66 (D66) partisinin liderliğini sürdüreceğini duyurdu.

Kaag'ın istifası, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın Afganistan’daki tahliye sürecindeki davranışları nedeniyle görevden alınmasından bir gün sonra geldi.

17°
parçalı bulutlu