banner23

banner24

Hulusi Akar, Pakistan’ın ATAK’tan vazgeçtiği iddialarını yalanladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pakistan'ın Türkiye'den ATAK helikopterleri alımına ilişkin anlaşmadan vazgeçtiği iddialarını yalanladı.

GÜNDEM 08.01.2022, 21:11
Hulusi Akar, Pakistan’ın ATAK’tan vazgeçtiği iddialarını yalanladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Hulusi Akar'a Pakistan'ın Türkiye'den T-129 ATAK helikopterleri alımına ilişkin anlaşmadan vazgeçtiği iddiaları soruldu. 

Bakan Akar konuyla ilgili olarak, "Resmi makamlarla yaptığımız görüşmelerde bu iddiaların kesinlikle gerçek olmadığını belirttiler. Pakistan yetkilileri de haberin gerçeği yansıtmadığına ilişkin açıklama yaptı." ifadelerini kullandı.

6 Ocak'ta Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Babar Iftikhar, Pakistan’ın Türkiye’den T-129 ATAK helikopteri tedarikinden vazgeçtiğini açıkladı. Babar Iftikhar Z-10ME taarruz helikopteri tedariki için Çin ile görüşmeler yapıldığını kaydetmişti. Ancak bütün bu iddialar ve destekleyici açıklamaların resmi bir gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

SavunmaTR'nin kaynaklardan aldığı bilgilerde, Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Babar Iftikhar'ın resmi bir gerçeklik barındırmayan açıklamalarının iki ülke arasındaki dostane duruşa zarar verdiği kaydedildi.


 

banner34