banner23

banner24

Hulusi Akar: "Tahıl koridoru" görüşmeleri olumlu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud arasındaki ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin “tahıl koridoru” konusundaki sorusunu yanıtladı.

GÜNDEM 06.07.2022, 17:14
Hulusi Akar: "Tahıl koridoru" görüşmeleri olumlu

Ukrayna'daki tahılların çeşitli ülkelere transferi konusu dünyanın gündeminden düşmüyor.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

"Tahıl koridoru" oluşturulmasına yönelik yapılan görüşmeler hakkında kendisine yöneltilen soruya cevap veren Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "gıda krizi"nin çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

Teknik boyutların, deniz seyrüseferinde güvenlik boyutunun olduğunu aktaran bununla ilgili Ukrayna, Rusya ve BM ile koordineli çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Bakan Akar, “İlgili bakanlıklar, kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bir zamanda olumlu sonuç almak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’den bir heyetin Rusya’ya tekrar gidip gitmeyeceğine yönelik soruya “Mümkün, gidilebilir, muhataplarımız da gelebilir.” karşılığını veren Bakan Akar, başka bir gazetecinin, “Tahıl koridorunun hayata geçirilmesine yönelik bir gecikmenin olduğunu düşünüyor musunuz?” demesi üzerine, şunları kaydetti:

“Bu konuda dört önemli aktör var: Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM. Konuyla ilgili deniz seyrüseferinde güvenlik boyutu var. Mayınlar ve limanların güvenliği konusu var. Ülkelerin endişeleri gibi çeşitli konular var. BM'nin aldığı bazı kararlar, çizdiği bir çerçeve ve plan var. Bütün bunların hepsi değerlendirilerek bir yol bulmak için gayret gösteriliyor. Türkiye'nin ne yapmakta olduğunu aklıselim uluslararası kişi ve kurumlar da devletler de takdir ediyor.”

banner34