banner23

banner26

banner24

banner25

Husilerden Suudi petrol tesisine füze saldırısı

Suudi Arabistan'ın Cidde bölgesindeki Saudi Aramco petrol tesisine Husiler tarafından füze saldırısı yapıldığı bildirildi.

GÜNDEM 04.03.2021, 16:51
Husilerden Suudi petrol tesisine füze saldırısı
banner34

Yemen'deki İran destekli Husiler tarafından bugün yapılan bir açıklamada, Husi güçlerinin, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bulunan ve ülkenin ulusal petrol ve doğalgaz şirketi olan Saudi Aramco tesisine füze atıldığı duyuruldu.

France24 sitesinde yer alan habere göre Saudi Aramco şirketi konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Aynı zamanda Suudi yetkililerden de konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Bu saldırı Şii milislerin, Suudia Arabistan'a yönelik sınır ötesi füze ve drone saldırılarının sonuncusu oldu. 

Husi sözcüsü Yahya Sarea, Twitter'den yaptığı bir paylaşımda saldırıya dair ayrıntıları aktardı. Sarea, saldırının sabahın erken saatlerinde yapıldığını ve kullanılan füzenin Quds-2 olduğunu belirtti.

Husiler tarafından geçen yıl da aynı tesise saldırı yapıldığı belirtilmişti. Suudi yönetimi o zaman ilk etapta saldırıyı kabul etmemiş, ardından tesiste yangın çıktığını aktarmıştı. Bu saldırıların enerji piyasasını ciddi şekilde sarstığı belirtildi.

26°
açık