banner23

banner24

İngiliz askeri kargo uçakları Ukrayna'ya silah taşıyor

Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri'ne ait C-17 askeri kargo uçakları, Ukrayna'ya MBT LAW anti-tank füzesi ve çeşitli silah sistemleri taşıyor.

GÜNDEM 18.01.2022, 13:33
İngiliz askeri kargo uçakları Ukrayna'ya silah taşıyor

Rusya'nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapması üzerine ABD'nin ardından Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri de Ukrayna'ya anti tank sistemleri teslim etmeye başladı.

UK Defence Journal'ın haberine göre Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri'ne ait C-17 askeri kargo uçakları, Ukrayna'ya MBT LAW anti-tank füzesi ve çeşitli savunma sistemleri taşıyor.

C-17 kargo uçaklarının Ukrayna'ya uçuşu sırasında ise Almanya'nın hava sahasını kullanmaması dikkat çekti. Uçaklar Danimarka ve Polonya üzerinden Kiev'e iniş gerçekleştirdi. Bir iddiaya göre ise Almanya uçuşların Ukrayna'ya olmasından ötürü C-17'lerin geçişine izin vermedi. Ancak Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı'ndan bazı yetkililer, uçuş rotası ile ilgili Alman mevkidaşları ile sorunların olmadığını, rotanın operasyonel sebeplerden ötürü bu yönde oluşturulduğunu söyledi.

Aralık ayında Almanya, Ukrayna'ya yönelik silah satışını engellemişti.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı 17 Ocak tarihinde Avam Kamarası'na verdiği brifingde, ''Bugün itibariyle on binlerce Rus askeri Ukrayna sınırına konumlanmış durumda. Rutin olmayan tank, zırhlı araç, topçu roketleri ve kısa menzilli balistik füze dağılımı bulunmaktadır.'' ifadeleri kullanıldı.

banner34