banner23

banner24

İngiliz gizli askerî belgeleri otobüs durağında bulundu

İngiliz savaş gemisi HMS Defender ile İngiliz ordusuna ait gizli belgelerin İngiltere'nin Kent bölgesindeki bir otobüs durağında bulunduğu bildirildi.

GÜNDEM 27.06.2021, 16:18
İngiliz gizli askerî belgeleri otobüs durağında bulundu

İngiltere'de Rusya ile yaşanan Karadeniz'deki gerilim tartışılırken yeni yaşanan bir olay herkesi şaşırttı.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, İngiltere'nin Kent şehrindeki bir otobüs durağında 50 sayfalık ve iki bölümden oluşan bir gizli askerî belge bulundu.

BBC'de yer alan habere göre, yaklaşık 50 sayfadan oluşan belgelerin bir kısmında, Rusya'nın, İngiltere'ye ait HMS Defender gemisinin Kırım açıklarından geçişine dair olası tepkileri tartışılıyor. ABD liderliğindeki NATO operasyonu sona erdikten sonra Afganistan'daki olası İngiliz askerî varlığına ilişkin açıklanan planlar ise belgenin diğer kısmında yer alıyor.

Soruşturma başlatıldı

İngiltere Savunma Bakanlığı Sözcüsü bu skandalla ilgili, bir çalışanın hassas bilgilerin bulunduğu evrakı kaybettiğini bildirdiğini belirtti ve konuyla ilgili daha fazla yorum yapmanın uygun olmayacağını ifade etti.

Açıklamanın ardından olaya ilişkin soruşturma başlatıldığı aktarıldı.

Gizli belgeleri bulan kişi BBC'ye haber verdi

İsmini vermek istemeyen bir İngiliz vatandaşı, söz konusu belgeleri 22 Haziran günü sabah saatlerinde bulduğunu ve hassas içeriğe sahip olduğu için BBC ile temasa geçtiğini belirtti.

BBC, e-postalar ile bir grup sunumu içeren belgelerin, Savunma Bakanlığındaki üst düzey bir yetkilinin ofisinden geldiğini tahmin ediyor.

banner34