banner23

banner24

İngiliz medyasından "NATO-Rusya" karşılaştırması

İngiliz basınında yapılan NATO-Rusya askeri güç karşılaştırması, Rus basınında "İngilizler, Ukrayna'nın yönetim tarafından korunmasını istemiyor" şeklinde servis edildi.

GÜNDEM 31.01.2022, 03:59
İngiliz medyasından "NATO-Rusya" karşılaştırması

İngiliz medyasında yayınlanan bir yazıda, NATO ve Rusya'nın askeri büyüklüğü karşılaştırıldı. Yazıda, NATO üyeleri ve Rusya'nın asker sayılarından; teçhizat bilgisine kadar pek çok detaya yer verildi.

İngiliz medya kuruluşu Daily Express tarafından yapılan karşılaştırmada net bir "güçlü" belirlenmese de Rus basını bu yazıyı; İngilizlerin, yönetimin Ukrayna'yı savunmaması gerektiği düşüncesine sahip olduğu şeklinde servis etti.

Ukrayna-İngiltere askeri ilişkilerinin son günlerde aktif olduğunu da belirtmek gerekiyor. Defense Express sitesinde yer alan habere göre Ukraynalı askerler, NLAW tanksavar füze sistemlerine yönelik İngiliz uzmanlardan eğitim aldı ve yine en son İngiltere ve Ukrayna arasında Ukrayna Donanması'nın kabiliyetlerinin artırılmasına yönelik bir anlaşma onaylandı.

Rus basın kuruluşu RIA Novosti'nin haberine göre sitedeki yorumcular, yazarı eleştirerek "Ukrayna'nın NATO üyesi olmadığını ve birliğin Ukrayna'yı korumakla yükümlü olmadığını" hatırlatarak karşılaştırmanın eksik olduğunu savundu. RIA Novosti, kaynak olarak habere yorum yapan kişileri gösterdi.

İngiliz medya kuruluşunun aktardığına göre orduların büyüklüğünün sıralaması şöyle; 

- ABD

-Rusya

-Türkiye

- Fransa

-Almanya

-İtalya

-Birleşik Krallık

Liste böyle olsa da yazıya gelen yorumların çoğunluğunda, "Türkiye'nin sayılmaması" önerisinin bulunması dikkat çekti.

Ayrıca NATO'nun bir uluslar topluluğu olduğu ve NATO ordusunun gücünün, "aktif" üyelerden kaynaklandığının da altı çizildi. NATO, yaklaşık 3-5 milyon personel, asker ve sivil toplayabileceğini belirtiyor. 

Rusya'nın 6 bin 400 harp başlığı tedarikiyle, dünyanın en kapsamlı nükleer silah koleksiyonuna sahip olduğu belirtildi. Putin'in, Belarus'u füze sistemleriyle donattığı ve Karadeniz'e gemilerini taşıdığı bilgisine de yer verildi. 

banner34