banner23

banner26

banner24

banner25

İngiltere: Afganistan'daki gelişmeler Batı için büyük tehdit

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Afganistan'daki yönetimin zayıflığından istifade edip güç kazanmaya başlayan El-Kaide gibi örgütlerin Batı için tehdit oluşturabileceğini dile getirdi.

GÜNDEM 14.08.2021, 10:47
İngiltere: Afganistan'daki gelişmeler Batı için büyük tehdit
banner34

Yönetimdeki zayıflık ile iç savaşa doğru sürüklenen Afganistan, Batı'yı şimdiden korkutmaya başladı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Afganistan'ın son zamanlarda sergilediği siyasi profilinin Batı için bir tehdit olduğunu açıkladı.

Basına konuşan Ben Wallace, “El-Kaide gibi grupların Afganistan’a geri dönüp dönmeyeceği” yönündeki bir soru üzerine verdiği yanıtta, “Ben kesinlikle bundan endişeliyim, devletin çökmesi bu tür grupların yeşermesi için zemin hazırlıyor.” dedi.

Ben Wallace, İngiltere'nin 1830'lu yıllarda Afganistan’ın savaş ağaları ve farklı kabileler tarafından yönetilen bir ülke olduğunu keşfettiğini dile getirirken ülkenin bir iç savaşa doğru gittiğini düşündüğünü ifade etti.

Taliban’ın Afganistan’da tek başına bir varlık olmadığını, aksi şekilde "her türden farklı çıkarları" kapsayan bir oluşum olduğunu belirten Wallace, Batı’nın Afganistan gibi ülkeleri anında düzeltemeyeceğini, ancak durumları yönetmeyi bilmeyi anlaması gerektiğini söylerken El-Kaide gibi örgütlerin tehditlerinin tırmanışa geçebileceğini ve eski duruma dönülebileceğini de hatırlattı.

24°
açık