banner23

banner24

İngiltere'den Taliban’a uyarı

Batılı güçlerin çekilmesiyle Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinden tedirgin olan İngiltere, ülkeyi terör üssü olarak kullanmaması konusunda Taliban'ı uyardı.

GÜNDEM 17.08.2021, 16:38
İngiltere'den Taliban’a uyarı

Afganistan'da bir çok şehri ele geçiren ve nihai olarak Kabil'i düşüren Taliban, potansiyel terör faaliyetlerini devreye sokma planıyla İngiltere'nin huzurunu kaçırdı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre İngiltere, Taliban'ı Afganistan'ı terör saldırıları için bir üs olarak kullanmaması konusunda uyardı. İngiltere ayrıca Batı ülkelerini Taliban'ın 20 yıl önceki vahşetinin bugün de yaşanmaması için örgütü olumlu yönde etkilemesi gerektiğini belirtti.

Edinilen bilgiye göre, Batılı güçlerin çekilmesinin ardından Taliban'ın canlanması, İngiltere'yi El-Kaide ve DAEŞ üyelerinin Afganistan'da kök salması açısından korkutuyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab konuyla ilgili “Batı’nın Taliban ile ilişkilerinde pragmatik olması, Afganistan’ın yeni yöneticilerini yumuşatıp yumuşatamayacağını görmeye çalışması ve hatta onları kapsayıcı olmaya ikna etmeye çalışması gerek.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Raab, SKT TV’ye verdiği röportajda, “Mesajımız şu olacak: Afganistan asla Batı’ya karşı terörist saldırılar başlatmak için kullanılmamalı, bu konuda 20 yıllık başarı elde ettik.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı, söz konusu röportajda konuya ilişkin açıklamasına şunları ekledi: “Tüm etkimizin kullanılmasını sağlamak için diplomatik ve ekonomik yaptırımlar yoluyla elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz. Bu konuda gerçekçiyim, rejimin yaklaşımını yumuşatmaya ve rejim üzerinde bir türlü olumlu etkiyi yaratmaya çalışıyorum.”

BBC’nin Taliban ile görüşmeyi bekleyip beklemediği sorusuna Raab, “Hayır, öngörülebilir bir gelecekte değil ama her zaman bir tür diyaloğumuz oldu.” şeklinde yanıt verdi.
 

banner34