banner23

banner26

banner24

banner25

İngiltere Savunma Bakanı: Taliban’la çalışabiliriz

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Taliban’ın Afganistan’da iktidara yürümesi halinde ülkesinin Taliban ile çalışabileceğini duyurdu.

GÜNDEM 14.07.2021, 10:01
İngiltere Savunma Bakanı: Taliban’la çalışabiliriz
banner34

Afgan topraklarının yüzde 85’ini elinde bulunduran Taliban, uluslararası güçlerin gözünde terör organizasyonu imajından beraber çalışılabilecek meşru güç pozisyonuna terfi etti.  
Taliban realitesini kabullenen ve Afganistan’da iktidarı ele geçirmeleri halinde beraber çalışabileceklerini duyuran ilk ülke İngiltere oldu.

BBC’nin haberine göre, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiliz hükümetinin, Afganistan’da görev başındaki resmi güç kim olursa olsun, belirli uluslararası normlara uyması şartıyla onunla birlikte çalışacağını kamuoyuna açıkladı. Wallace, yeni kurulacak hükümetin insan haklarına aykırı davranması halinde ilişkilerin gözden geçireleceğini belirtirken halihazırda görev başında bulunan hükümet ve Taliban’ın birlikte çalışması seçeneğinin üzerinde durulması gerektiğine vurgu yaptı.

Wallace, Taliban’ın uluslararası tanınma, ülkedeki finansal problemleri çözme ve ülkeyi onarmak gibi hedefleri gerçekleştirebilmek için terörist eylemlerden uzakta bir izlenim yaratmasının önemli olduğunu kaydetti.

22°
parçalı az bulutlu