banner23

banner26

banner24

banner25

İngiltere, uçak gemisini Japonya'ya gönderiyor

İngiltere'nin HMS Queen Elizabeth uçak gemisi, İngiltere-Japonya savunma iş birliğinin artırılması amacıyla Japonya'ya konuşlandırılacak.

GÜNDEM 04.02.2021, 14:20
İngiltere, uçak gemisini Japonya'ya gönderiyor
banner34

İngiliz uçak gemisi HMS Queen Elizabeth, İngiltere-Japonya savunma iş birliğini geliştirmek maksadıyla Japonya'da faaliyet gösterecek.

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, Savunma Bakanı Ben Wallace ve Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Japon mevkidaşları ile video konferans aracılığıyla bir araya geldi. Toplantıda, iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin konuşulduğu aktarıldı.

Açıklamada, hem Dışişleri Bakanı Raab hem de Savunma Bakanı Wallace, İngiltere'nin Hint-Pasifik bölgesinde güvenliği sağlamak ve küresel zorluklarla yüzleşmek için Japonya ile birlikte çalışma hususundaki uzun vadeli taahhüdünü yeniden belirtti. Bu maksatla İngiltere HMS Queen Elizabeth uçak gemisini Japonya'ya gönderme kararı aldı.

Son yıllarda, iki ülke arasında büyüyen savunma ortaklığı, İngiliz ordusunun ABD dışında Japon kuvvetleriyle Japonya topraklarında eğitim yapan tek ordu olması bu ortaklığın bir göstergesi olarak görülüyor.

18°
açık