banner23

banner26

banner24

banner25

İngiltere, Umman'daki stratejik deniz üssünü 3 kat büyütüyor

İngiltere Umman'daki deniz üssünü 3 kat büyütme kararı aldı. İngiliz Savunma Bakanlığı yetkilisi bu hamleyle Hint okyanusunda daha çok söz sahibi olacaklarını belirtti.

GÜNDEM 14.09.2020, 14:07
İngiltere, Umman'daki stratejik deniz üssünü 3 kat büyütüyor
banner34

Birleşik Krallık, Umman'daki deniz üssünü 23,8 milyon sterlinlik yatırımla üçe katlamayı hedefliyor. İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kraliyet Donanması'nın Hint Okyanusu'na yayılmasını kolaylaştıracak Duqm limanına genişletme projesi için 23,8 milyon sterlin ayırdığını söyledi.
İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Katar ve Umman'ı ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İngiltere ve Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilerden de bahseden Wallace, bölgedeki savunma ve güvenlik konuları ile ilgili, "Hem bölgesel hem de küresel istikrar için birlikte çalışmamız hayati önem taşıyor. Ticaret bağlarımız da aynı derecede güçlü" açıklamasında bulundu. 

English Alaraby'nin haberine göre, Umman'ın Duqm limanı, tarih boyunca önemli bir ticaret limanı olarak görülürken, liman aynı zamanda dünyanın petrol ticaretinin yapıldığı limanlardan biri. Aynı zamanda Duqm Limanı,Ras al-Markaz bölgesi, Asya'ya ve başka yerlere ihracat yapmak için rafineri ve petrol depolama tesislerine ev sahipliği yapıyor. 

İran'dan "Duqm Liman'nında ABD keşif yaptı" iddiası

Daha önce de bölgede, P-8 uçağı, bir MQ-9 uçağı ve bir RQ-4 uçağı olmak üzere üç ABD uçağının, ülkenin hava savunma tanımlama bölgesine girdikten sonra İran'ın hava kuvvetleri radarları tarafından tespit edildiğini açıklamıştı. İran savunma sistemlerinin sondaj bölgesinden uzak durma uyarılarını görmezden gelerek uçakların "rotasını değiştirip bölgeden ayrılmadan" önce İranlı bir drone tarafından izlendiği de iddia edilmişti. Her ne kadar Amerika yalanlasa da, geçen yıl Haziran ayında,hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla İran tarafından bir ABD RQ-4 insansız hava aracı düşürüldüğü iddia edilmişti. 

23°
açık