banner23

banner26

banner24

banner25

Irak’tan Türkiye ziyareti öncesi önemli atama

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi’nin Türkiye ziyaretinin hemen öncesinde, Türkmen Hiyam Nimet Mahmut Devlet Bakanı olarak atandı.

GÜNDEM 17.12.2020, 16:05
Irak’tan Türkiye ziyareti öncesi önemli atama
banner34

Irak son dönemde ABD’nin bölgedeki varlığı, DEAŞ’ın eylemlerini artırması, salgın, halkın protestoları ve ekonomik sorunlar gibi birçok krizle uğraşıyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında Irak Parlamentosu’nda kabinesi güven oyu alarak başbakanlık görevine gelen Mustafa El-Kazımi’nin, özellikle son dönemde ülkedeki güvenliği ve istikrarı sağlamaya ve bunun yanı sıra ülkedeki tüm askerî unsurları tek elde toparlamaya yoğunlaştığı biliniyor.

Bilindiği üzere, haziran ayında yaptığı üst düzey değişikliklerle de bunun sinyallerini veren Kazımi, diğer yandan dış meselelerle alakalı olarak da bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler geliştirmek için uğraşıyor.

Kazımi göreve geldiğinden beri, başta İran olmak üzere Ürdün, ABD ve Avrupa ülkelerine bir takım ziyaretler gerçekleştirdi. Şu anda ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye ziyaretini gerçekleştiriyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Kazımi’nin heyetinde üst düzey askeri yetkililerin de bulunması; Türkiye ile ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadele, su kaynakları, Irak’ın yeniden imar edilmesi, ticari ilişkiler ve enerji gibi birçok hususun ele alınması bekleniyor.

 Kazımi Türkiye’ye jestle geldi

Bunun yanında, Türkiye yapılacak olan resmî ziyaret öncesi Irak tarafında çarpıcı bir gelişme yaşandı. Irak Parlamentosu’nda yapılan oylamada, Irak Türkmeni Hiyam Nimet Mahmut Devlet Bakanı olarak seçildi.

Hiyam Nimet Mahmut, yapılan oylamanın ardından parlamentoda yemin etti ve görevine başladı. Bazı çevrelerce Mahmut’un bakan olarak seçilmesi, Kazımi’nin Türkiye ziyareti öncesi bir jest olaeak değerlendirildi.

25°
açık